Koronacja Pani Tokarskiej

Złote korony na obraz MB Śnieżnej w Tokarni nałoży 8 października kard. Stanisław Dziwisz.

Tokarski wizerunek Maryi wzorowany jest na ikonie Salus Populi Romani, znajdującej się w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore.

- Co prawda historia obrazu Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni nie jest znana, ale z całą pewnością kult oddawany Matce Bożej Śnieżnej w jej wizerunku sięga końca XVII wieku i trwa nieprzerwanie po dzień dzisiejszy - mówi ks. Robert Pietrzyk, proboszcz parafii. Co ciekawe, kult ten jest o jakieś trzy wieki starszy niż tutejsza parafia, erygowana dopiero w 1982 roku.

Od ponad pół wieku prowadzona jest także, zapoczątkowana przez ks. prałata Jana Macha, księga cudów, doznawanych pośrednictwem Matki Bożej Tokarskiej. "Wierni z różnych parafii nazywają Matkę Bożą Śnieżną w Tokarni - cudowną - i to z dziada pradziada. W rozmowach o Matce Bożej Tokarskiej przytaczają cuda, których miało być dużo" - pisał w 1961 roku ks. Mach. Uzupełnianie wpisów trwa do dzisiaj - najnowsze pochodzą sprzed kilku miesięcy.

Korony, które w sobotę zostaną nałożone na słynący łaskami obraz zostały wykonane ze złota, zebranego przez parafian.

- To były wzruszające chwile, kiedy małżonkowie ściągali przy mnie swoje obrączki i ofiarowali je. Ludzie przynosili nie tylko złoto, ale historie życia swojego i swoich rodzin - opowiada proboszcz ks. Robert Pietrzyk.

Obraz został także poddany gruntownej odnowie w pracowni konserwatorskiej Muzeum Archidiecezjalnego im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. - Aby wizerunek mógł zostać koronowany, musi spełniać określone wymogi. Jednym z nich jest pełna konserwacja obrazu - mówi ks. Pietrzyk.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 16 w sobotę 8 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..