Nowy numer 24/2021 Archiwum

Węzeł komunikacyjny w Poroninie

Długo wyczekiwana inwestycja w końcu się rozpocznie.

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 47 (zakopianki) z drogą wojewódzką nr 961 w Poroninie zmieni się. Wybudowany zostanie tu węzeł drogowy, na podstawie umowy podpisanej 10 października 2016 r. przez dwóch zamawiających - Generalną Dyrekcję Dróg krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie - z konsorcjum firm wykonujących inwestycje.

W ramach inwestycji wybudowane zostaną m.in.: węzeł drogowy, rondo czterowlotowe, pasy do skrętu w prawo poza jezdnią ronda wraz z budową wlotu południowo-zachodniego drogi krajowej nr 47 i rozbudową wlotu zachodniego DK 47. Planowane są także wiadukt drogowy, wiadukt kolejowy, przejście podziemne dla pieszych.

Aby inwestycja mogła powstać, rozebrany zostanie stary most na potoku Poroniec w ciągu drogi krajowej nr 47 i wybudowany nowy, a także rozebrany dotychczasowy i wybudowany nowy most na rzece Biały Dunajec w ciągu drogi powiatowej. Na czas budowy nowych przepraw powstaną tymczasowe, na które zostanie przełożony ruch pojazdów.

Całość inwestycji ma powstać w ciągu 22 miesięcy od daty podpisania umowy. Koszt prac to prawie 44 mln zł.

Obok mostu w Białym Dunajcu skrzyżowanie w Poroninie jest najbardziej korkującym się miejscem na drodze do Zakopanego i Morskiego Oka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama