Kaplicę św. Jakuba, która powstała w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, 12 października poświęcił bp Grzegorz Ryś.
Wcześniej, przy ołtarzu relikwii św. Jana Pawła II, przewodniczył on także Mszy św., w której uczestniczyli czciciele św. Jakuba. Co ciekawe, pomysł na kaplicę św. Jakuba Apostoła wyszedł od kard. Stanisława Dziwisza.
- Kiedy rozpoczęła się budowa sanktuarium św. Jana Pawła II, przy okazji międzynarodowej konferencji poświęconej św. Jakubowi metropolita krakowski zaproponował, by utworzyć tam taką kaplicę - wspomina ks. Ryszard Honkisz, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych, która w 2013 r. została podniesiona do rangi diecezjalnego sanktuarium św. Jakuba Apostoła.
Pomysł kardynała został szybko podjęty przez mieszkańców Więcławic oraz osoby należące do Bractwa św. Jakuba Apostoła. Wszystko też układało się w jedną logiczną całość, bowiem to właśnie dzięki papieżowi Polakowi rozpoczął się renesans dróg jakubowych na całym świecie.
Św. Jan Paweł przypomniał o nich w 1982 r., ogłaszając Akt Europejski, w którym napisał m.in. takie słowa: "Ja, Biskup Rzymu i Pasterz Kościoła Powszechnego, z Santiago kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki! (...) Możesz jeszcze być latarnią cywilizacji i bodźcem postępu dla świata. Inne kontynenty patrzą na ciebie i spodziewają się po tobie tej samej odpowiedzi, jaką św. Jakub dał Chrystusowi: Mogę".
Od tego czasu dróg św. Jakuba przybywa każdego roku w różnych państwach świata, a niestrudzeni pielgrzymi wciąż wędrują szlakami wyznaczanymi przez muszlę. Najwięcej z nich, rzecz jasna, dociera do Santiago de Compostela.
Podczas realizacji pomysłu projekt kaplicy zmieniał się aż trzy razy. Ostateczny efekt jest jednak piękny i miejsce poświęcone św. Jakubowi zachęca do refleksji i modlitwy. Jest ona utrzymana w biało-niebieskiej tonacji, a na ścianach znalazły się m.in. tekst Aktu Europejskiego wraz z podobizną św. Jana Pawła II, mapa Europy z zaznaczonymi szlakami Jakubowymi, sylwetki pielgrzymów podążających do Santiago oraz obraz przedstawiający przemienienie Jezusa na Górze Tabor. W centrum kaplicy znajdują się ołtarz ozdobiony muszlą oraz figura św. Jakuba.
- Kaplica jest wspólnym dziełem parafian z Więcławic, Bractwa św. Jakuba Apostoła oraz jakubowych pielgrzymów, którzy zechcieli być jej współfundatorami - wyjaśnia ks. Honkisz i zaprasza wszystkich do pielgrzymowania szlakami jakubowymi - przez cały rok.
Bp Ryś podczas poświęcenia kaplicy dziękował Bogu za św. Jakuba, który stał się dla wielu osób natchnieniem do tego, by stać się "Bożym uczniem w drodze" i prosił, by osób, które zdecydują się na wędrowanie ku Bogu, nieustannie przybywało. Wszystkich jakubowych pielgrzymów polecał też Bożej opiece, by zawsze bezpiecznie docierali do celu i wracali do domów umocnieni w wierze.