Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nagroda za dialog

W poniedziałek 17 października w Krakowie po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II "Veritatis Splendor". Laureat otrzyma równowartość 100 tys. dolarów.

- Otrzyma ją w Teatrze im. Słowackiego osoba z dalekiego kraju, wyłoniona przez kapitułę spośród 4 osób. Przyznajemy ją za zasługi na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym. Uosobieniem działań wymaganych od kandydatów do nagrody był jej patron - powiedział 14 października Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

- Nagroda, której nazwa nawiązuje do encykliki Jana Pawła II "Veritatis splendor" ("Blask prawdy"), jest również formą upamiętnienia tegorocznych  Światowych Dni Młodzieży. Chcemy przypomnieć, że gościnność i otwartość, z którą spotkały się wówczas w Małopolsce tysiące młodych z całego świata, jest mocno zakorzeniona na naszej ziemi, skąd pochodził św. Jan Paweł II - dodała Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Wyróżnienie będzie przyznawane co 2 lata. W roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody w Krakowie będzie organizowana przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II konferencja poświęcona polskiemu papieżowi oraz naukom płynącym z encykliki "Veritatis Splendor".

Nagroda została ustanowiona w maju bieżącego roku przez radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego. "Jedną z tych rzeczy, których wymagał Ojciec Święty Jan Paweł II, jest dialog. Owo wezwanie szczególnie wyraziście postawił już 10 VI 1979 r. na krakowskich Błoniach. W swojej homilii wyraźnie zauważył, że postawa otwarcia na drugich nie wynika ze słabości i nie jest rodzajem kapitulacji. Papieskie wezwanie do dialogu zostało ukazane jako konsekwencja duchowej siły" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

W skład międzynarodowej kapituły wyłaniającej laureata weszli m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz, Angelo Scola i Luis Antonio Gokim Tagle, znawcy myśli Jana Pawła II Rocco Buttiglione, George Weigel i b. premier rządu polskiego i ambasador przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama