Wciąż można się zgłaszać do Archidiecezjalnego Konkursu Wiedzy Liturgicznej. Jego pierwszy etap odbędzie się w ostatni weekend listopada.
To już czwarta edycja konkursu dla zainteresowanych liturgią uczniów gimnazjów i szkół średnich. Jak wyjaśnia Szymon Kapłon, kleryk krakowskiego seminarium duchownego, organizatorom przyświeca kilka celów. Nie chodzi tylko o popularyzację liturgii, motywowanie do głębszego zainteresowania nią i nagrodzenie tych, którzy najlepiej opanują przygotowaną literaturę. – Chcemy też kształtować środowisko młodych pasjonatów liturgii – mówi S. Kapłon. – Ci ludzie często uczestniczą w kolejnych edycjach, wielu z nich angażuje się potem w przygotowanie konkursu. Poznajemy się, wymieniamy doświadczeniem, pomysłami.
W tym roku finał, zaplanowany na marzec przyszłego roku, będzie też okazją do poznania krakowskiego seminarium duchownego od środka. – Młodzi pasjonaci liturgii będą mogli przekonać się, że wielu kleryków wywodzi się właśnie ze służby liturgicznej. W ramach finału oprowadzimy ich też po seminarium. Konkurs ma więc kolejny cel – powołaniowy – tłumaczy Szymon. Zanim jednak dojdzie do finałowych zmagań, uczestnicy zmierzą się w pierwszym etapie, zaplanowanym na 25 i 26 listopada.
Sposoby na uczestnictwo są dwa. Do organizatorów – Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i Duszpasterstwa Służby Liturgicznej i Ruchu Światło–Życie – mogą się zgłaszać księża, katecheci oraz animatorzy, który chcieliby w swoich szkołach i parafiach zorganizować pierwszą część konkursu. Indywidualni uczestnicy mogą natomiast zgłosić się mailowo (akwl.zgloszenia@gmail.com) i napisać test w jednym z miejsc zapewnionych przez organizatorów. Do wyboru jest kilka parafii krakowskich, a także Nowy Targ, Myślenice, Wieliczka oraz Zakopane. Formularz zgłoszeniowy i szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na: www.seminarium-krakow.pl. Na liście lektur, którą proponują uczestnikom organizatorzy, znalazły się m.in. Katechizm Kościoła Katolickiego czy „Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego” (na poziomie pierwszego etapu), a także rozdziały z książek późniejszego papieża kard. Josepha Ratzingera i sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło–Życie. – Odpowiedzi na wszystkie pytania będą pochodziły dokładnie z tych materiałów – zapewnia S. Kapłon. Na najlepszych uczestników konkursu czekają nagrody – m.in. tablety, czytniki e-booków, powerbanki oraz książki.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się