GN 43/2020 Archiwum

Rozmowy o bioetyce

Trwająca w Polsce debata o dopuszczalności aborcji to tylko jeden z przykładów dyskusji na tematy bioetyczne, w której dominują emocje, a nie argumenty. Inne podejście proponuje ks. Andrzej Muszala, bioetyk z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

W wywiadzie rzece z Dorotą Mazur, wydanym przez Wydawnictwo Magdalenium pod tytułem „Bioetyka w dialogu”, wyjaśnia on kwestie związane z początkiem życia, eutanazją, ale także przeszczepami, śmiercią mózgową czy AIDS. Mówi także o roli samej bioetyki w życiu człowieka. Tłumaczy m.in.: „Kwestie bioetyczne zawsze miały i będą miały wymiar powszechny, bo ciągle pojawiają się nowe problemy zdrowotne, które dotykają wszystkich ludzi. Gdy zaś w życiu człowieka dzieje się coś trudnego, zawsze oddziałuje to na jego ducha. W życiu duchowym należy szukać odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości, z którymi zmaga się dana osoba, i dlatego uważam, że bioetyka jest siostrą życia duchowego”.

Sama książka nie jest zbyt długa, ma poręczny kształt, a forma rozmowy jeszcze bardziej uprzyjemnia lekturę. To z pewnością doskonała pozycja zwłaszcza dla tych, którym bioetyka wydaje się skomplikowana i nieprzystępna. Na pewno nie ma tu szczegółowych odpowiedzi na wszystkie trudne pytania, ale to wystarczy, by sprowokować do sięgnięcia po bardziej specjalistyczną literaturę.

„Bioetyka w dialogu”, Dorota Mazur, ks. Andrzej Muszala. Wydawnictwo Magdalenium, ss. 102.

Uwaga, konkurs!

Dla naszych czytelników mamy 3 egzemplarze wywiadu rzeki z ks. Andrzejem Muszalą „Bioetyka w dialogu”. Aby je zdobyć, wystarczy krótko odpowiedzieć na pytanie: „Po co nam bioetyka?”. Odpowiedzi prosimy wysyłać na adres: krakow@gosc.pl do godz. 15 w poniedziałek 31 października. Nagrodzimy autorów najciekawszych listów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama