Nowy numer 24/2021 Archiwum

Polak na czele komitetu UNESCO

Krakowianin prof. Jacek Purchla objął wczoraj w Paryżu funkcję przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będzie ją sprawował przez rok.

Pracujący na Uniwersytetach Jagiellońskim i Ekonomicznym w Krakowie prof. Purchla jest założycielem i dyrektorem od chwili jego powstania w 1991 roku Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym oraz prezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Zasiada także w wielu radach związanych z ochroną i konserwacją zabytków oraz z muzealnictwem. Ukończył studia ekonomiczne i historię sztuki, specjalizuje się w historii rozwoju miast oraz w dziedzictwie kulturowym.

Najważniejszym zadaniem, jakie staje przed prof. Purchlą, jest organizacja sesji komitetu w Krakowie w przyszłym roku. Spodziewanych jest na niej około 1000 delegatów ze 190 krajów, obrady odbędą się w jednym z najnowocześniejszych obiektów konferencyjnych w Europie, czyli w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Decyzja w tej sprawie zapadła w środę 26 października po południu, podczas 40. sesji komitetu w Stambule (przerwano je ze względu na niepokoje związane z nieudaną próbą wojskowego zamachu stanu w Turcji, kontynuowane są teraz w Paryżu - głównej siedzibie UNESCO). Za Krakowem skutecznie lobbowały polskie Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W pokonanym polu pozostał Wietnam.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama