GN 43/2020 Archiwum

Wszystkich Świętych - najważniejsze informacje

1 listopada wyruszymy na groby swoich bliskich. Przypominamy więc godziny Mszy św. na krakowskich cmentarzach oraz zmiany w komunikacji, związane z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym.

W kaplicach na cmentarzach krakowskich 1 i 2 listopada zostaną odprawione Msze św. za zmarłych. Będą celebrowane również w katedrze wawelskiej, która jest nekropolią narodową.

Oto harmonogram Mszy św. i nabożeństw na wybranych nekropoliach krakowskich:

Katedra wawelska

  • 1 listopada - Msze św. o godz.: 7, 8, 9, 10, 11.30, 16.30
  • 2 listopada - Msze św. o godz.: 6.30, 7, 7.30. Mszę św. o 16.30 odprawi w tym dniu w katedrze kard. Stanisław Dziwisz. Po Eucharystii odbędzie się procesja do grobów królewskich w podziemiach katedry. Metropolita krakowski odprawi tam modły za pochowanych tu królów, wodzów i poetów

Cmentarz Rakowicki

Msze św. i nabożeństwa będą odprawiane w znajdującym się na cmentarzu kościele Zmartwychwstania Pańskiego.

  • 1 listopada - Msze św. o godz.: 8, 9, 10, 11.10, 12, 13, 15.45 (z procesją, Mszę św. odprawi kard. Stanisław Dziwisz), 18. Różaniec o godz. 15
  • 2 listopada - Msze św. o godz.: 8, 9, 10.30, 12, 13.30, 17.45; Różaniec o godz. 16,  Nieszpory o godz. 16.45; procesja o godz. 17.10

Cmentarz Podgórski

Msze św. będą odprawiane w kaplicy cmentarnej.

1 listopada - Msze św. o godz.: 9, 11, 16. Procesja o godz. 15

2 listopada - Msze św. o godz.: 9, 11, 16

Cmentarz Salwatorski

Msze św. i nabożeństwa będą odprawiane w kaplicy cmentarnej pw. Wszystkich Świętych.

  • 1 listopada - Msze św. o godz.: 10, 11, 12, 13, 15. Nieszpory za zmarłych o 14.30; procesja żałobna po cmentarzu z wypominkami i modlitwą za zmarłych, po Mszy św. o 15.00
  • 2 listopada - Msze św. o godz.: 9 (za zmarłych kapłanów, siostry norbertanki i serafitki), 10 (za zmarłych z Bractwa Św. Anny)

Cmentarz Batowicki

Msze św. będą odprawiane w kaplicach cmentarnych.

  • 1 listopada - Msze św. w kaplicy Chrystusa Odkupiciela przy ul. Powstańców 48 o godz.: 9, 10, 11, 12; w kaplicy przy ul. Reduta o godz.: 8.30 i 10.30; Msza św. polowa na cmentarzu o 14.00; procesje żałobne po Mszach o godz. 12 (cmentarz komunalny) i 14 (cmentarz parafialny)
  • 2 listopada - Msze św. w kaplicy przy ul. Powstańców 48 o godz.: 10.30 i 15; w kaplicy przy ul. Reduta o godz.: 9 i 12; Różaniec za zmarłych w kaplicy przy ul. Powstańców o godz. 10, Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy przy ul. Powstańców o godz. 14.45

Cmentarz Grębałów

Msze św. będą odprawiane w kaplicy cmentarnej.

  • 1 listopada - Msze św. o godz. 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16 i 17; o godz. 15, procesja na cmentarzu
  • 2 listopada - Msze św. o godz.: 10, 12

Ze względu na zwiększony ruch w rejonie cmentarzy, zmienią się także organizacja ruchu samochodowego i funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Na ulicach i torowiskach Krakowa uruchomionych zostanie 9 dodatkowych linii tramwajowych i kilkanaście autobusowych.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zachęca, by korzystać właśnie z takiej formy dotarcia na cmentarze. Kierowcy muszą się bowiem spodziewać ograniczenia miejsc parkingowych i zakazów wjazdu w ulice prowadzące bezpośrednio w pobliże największych nekropolii.

Szczegółowe listy wszystkich zmian można znaleźć na stronie zikit.krakow.pl.

Niestety, w tym roku, po raz pierwszy od 36 lat, 1 i 2 listopada na cmentarzu Rakowickim w Krakowie nie będzie tradycyjnej kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków.

Jak wyjaśnia Mikołaj Kornecki, przewodniczący organizującego kwestę Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, nie organizuje on kwesty na znak protestu przeciwko regulacjom prawnym z 2014 r., zgodnie z którymi każdy może zgłosić zbiórkę publiczną do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, i nie wymaga ona zgody zarządcy terenu.

W efekcie co roku na cmentarzu Rakowickim kwestowało wiele różnych organizacji, co nie sprzyjało tradycji zbierania tego dnia funduszy na odnowę zabytkowych nekropolii.

W tym roku kwesty na cmentarzu Rakowickim i na cmentarzu Podgórskim 1 listopada nie organizuje również Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

Kwestujących na rzecz tego hospicjum, opiekującego się osobami u kresu życia i przeżywającego obecnie duże problemy finansowe, będzie można natomiast spotkać w poniedziałek 31 października na cmentarzach na: Rakowicach, w Podgórzu, Katowicach, w Grębałowie, Mydlnikach, Bronowicach i Prokocimiu.

Z kolei we wtorek 1 listopada kwesta pod znakiem żonkila odbędzie się na cmentarzach w Katowicach, Grębałowie, Mydlnikach, Bronowiczach, Mogile, Bieżanowie-Małej Górze, Zabierzowie, Bolechowicach, Prokocimiu, Pychowicach, Bodzanowie, Tyńcu, Borku Fałęckim, Piaskach Wielkich i na Salwatorze.

Warto dodać, że jutro, 1 listopada o godz. 19, na cmentarzu Rakowickim, odbędzie się 2. "Koncert bez oklasków", na który zapraszają Zarząd Cmentarzy Komunalnych i Biblioteka Polskiej Piosenki. Koncert ma być apoteozą życia w obliczu śmierci. - Chcemy w ten sposób przypomnieć  i zaznaczyć różnicę między 1 i 2 listopada, podkreślając radosny charakter uroczystości Wszystkich Świętych - mówią organizatorzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama