1 listopada wyruszymy na groby swoich bliskich. Przypominamy więc godziny Mszy św. na krakowskich cmentarzach oraz zmiany w komunikacji, związane z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym.
W kaplicach na cmentarzach krakowskich 1 i 2 listopada zostaną odprawione Msze św. za zmarłych. Będą celebrowane również w katedrze wawelskiej, która jest nekropolią narodową.
Oto harmonogram Mszy św. i nabożeństw na wybranych nekropoliach krakowskich:
Katedra wawelska
Cmentarz Rakowicki
Msze św. i nabożeństwa będą odprawiane w znajdującym się na cmentarzu kościele Zmartwychwstania Pańskiego.
Cmentarz Podgórski
Msze św. będą odprawiane w kaplicy cmentarnej.
1 listopada - Msze św. o godz.: 9, 11, 16. Procesja o godz. 15
2 listopada - Msze św. o godz.: 9, 11, 16
Cmentarz Salwatorski
Msze św. i nabożeństwa będą odprawiane w kaplicy cmentarnej pw. Wszystkich Świętych.
Cmentarz Batowicki
Msze św. będą odprawiane w kaplicach cmentarnych.
Cmentarz Grębałów
Msze św. będą odprawiane w kaplicy cmentarnej.
Ze względu na zwiększony ruch w rejonie cmentarzy, zmienią się także organizacja ruchu samochodowego i funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Na ulicach i torowiskach Krakowa uruchomionych zostanie 9 dodatkowych linii tramwajowych i kilkanaście autobusowych.
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zachęca, by korzystać właśnie z takiej formy dotarcia na cmentarze. Kierowcy muszą się bowiem spodziewać ograniczenia miejsc parkingowych i zakazów wjazdu w ulice prowadzące bezpośrednio w pobliże największych nekropolii.
Szczegółowe listy wszystkich zmian można znaleźć na stronie zikit.krakow.pl.
Niestety, w tym roku, po raz pierwszy od 36 lat, 1 i 2 listopada na cmentarzu Rakowickim w Krakowie nie będzie tradycyjnej kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków.
Jak wyjaśnia Mikołaj Kornecki, przewodniczący organizującego kwestę Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, nie organizuje on kwesty na znak protestu przeciwko regulacjom prawnym z 2014 r., zgodnie z którymi każdy może zgłosić zbiórkę publiczną do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, i nie wymaga ona zgody zarządcy terenu.
W efekcie co roku na cmentarzu Rakowickim kwestowało wiele różnych organizacji, co nie sprzyjało tradycji zbierania tego dnia funduszy na odnowę zabytkowych nekropolii.
W tym roku kwesty na cmentarzu Rakowickim i na cmentarzu Podgórskim 1 listopada nie organizuje również Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.
Kwestujących na rzecz tego hospicjum, opiekującego się osobami u kresu życia i przeżywającego obecnie duże problemy finansowe, będzie można natomiast spotkać w poniedziałek 31 października na cmentarzach na: Rakowicach, w Podgórzu, Katowicach, w Grębałowie, Mydlnikach, Bronowicach i Prokocimiu.
Z kolei we wtorek 1 listopada kwesta pod znakiem żonkila odbędzie się na cmentarzach w Katowicach, Grębałowie, Mydlnikach, Bronowiczach, Mogile, Bieżanowie-Małej Górze, Zabierzowie, Bolechowicach, Prokocimiu, Pychowicach, Bodzanowie, Tyńcu, Borku Fałęckim, Piaskach Wielkich i na Salwatorze.
Warto dodać, że jutro, 1 listopada o godz. 19, na cmentarzu Rakowickim, odbędzie się 2. "Koncert bez oklasków", na który zapraszają Zarząd Cmentarzy Komunalnych i Biblioteka Polskiej Piosenki. Koncert ma być apoteozą życia w obliczu śmierci. - Chcemy w ten sposób przypomnieć i zaznaczyć różnicę między 1 i 2 listopada, podkreślając radosny charakter uroczystości Wszystkich Świętych - mówią organizatorzy.