Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Książka ma się dobrze!

Około 68 tys. osób odwiedziło jubileuszowe 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, które trwały od 27 do 30 października.

Tym samym targi znów obaliły mit, że Polacy nie czytają książek. Tłumy fanów literatury przez 4 dni szturmowały bowiem Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe Expo Kraków. W sobotę 29 października idący i jadący na targi na kilka godzin sparaliżowali nawet znaczną część miasta, które stanęło w wielkim korku. W niedzielę na alejkach pomiędzy stoiskami poszczególnych wydawnictw też było bardzo tłoczno.

W sumie podczas targów, których gościem honorowym był Izrael, zaprezentowało się ponad 700 wystawców z 25 krajów (m.in. Australii, Austrii, Czech, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Izraela, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii) oraz 759 autorów. To nie wszystko - wielu z nich już po 3. dniu targów sprzedało o 20 proc. więcej książek niż w roku poprzednim przez wszystkie dni trwania imprezy!

Z czytelnikami spotkali się m.in. Peter Seewald (autor "Ostatnich godzin", czyli wywiadu rzeki z papieżem emerytem Benedyktem XVI), nazywamy "autorem biografii naszego Pana Jezusa Chrystusa i Jego namiestnika", Michael Cunningham, Richard Flanagan, Małgorzata Kalicińska, Janusz L. Wiśniewski, o. Leon Knabit OSB, o. Grzegorz Kramer SJ i wielu innych znakomitych pisarzy.

Warto dodać, że targom towarzyszyły tematyczne salony: Wydawnictw Akademickich i Naukowych, Wydawców Katolickich, Nowych Mediów, Książki Dziecięcej i Młodzieżowej oraz Komiksów. Po raz 19. została także wręczona Nagroda im. Jana Długosza. W tym roku statuetkę autorstwa prof. Bronisława Chromego i 30 tys. zł, ufundowane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz spółkę Targi w Krakowie, dostała Anna Machcewicz za książkę "Bunt. Strajki w Trójmieście". Nagrodą uhonorowano także Europejskie Centrum Solidarności, które wydało książkę.

Ciekawostką jest, że organizatorzy targów wydali specjalną książkę. W tym celu poprosili 20 pisarzy o napisanie krótkiego opowiadania inspirowanego słowami: "jesienny, mglisty poranek w Galicji", "autograf", "malinowa królowa" i "prezent". Część nakładu trafi do sprzedaży, a uzyskany dochód zostanie przeznaczony na zakup książek dla Schroniska dla Bezdomnych Kobiet w Czyżynach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy