Nowy numer 20/2024 Archiwum

Dorastał do świętości

70 lat temu przyszły polski Papież i święty otrzymał święcenia kapłańskie. Przypomniał dziś o tym kard. Stanisław Dziwisz.

- Dziś przypada siedemdziesiąta rocznica święceń kapłańskich Karola Wojtyły, których w kaplicy domu biskupów  krakowskich udzielił  mu 1 listopada 1946 roku kardynał Adam Sapieha. Dorastał do świętości i stawał się świętym na naszych oczach - najpierw w Krakowie, a potem na oczach całego Kościoła i świata podczas swego pontyfikatu. Po jego śmierci jeszcze bardziej uświadomiliśmy sobie, że żył wśród nas i służył nam człowiek święty - powiedział metropolita krakowski podczas Mszy św. na cmentarzu Rakowickim w Krakowie .

- Owoc jego kapłańskiego życia i służby okazał się niezwykle obfity. Dziś miliony chrześcijan na całym świecie zwracają się do św. Jana Pawła II w swoich potrzebach, a z jego postawy i nauczania czerpią inspirację do osobistej realizacji swojego powołania i służby. Dziękujemy dziś Bogu za dar świętości Jana Pawła II - dodał kard. Dziwisz.

Swą Mszę prymicyjną ks. Wojtyła odprawił 2 listopada 1946 r. w krypcie św. Leonarda w podziemiach katedry wawelskiej.

- Nie był to wybór przypadkowy - powiedział prof. Andrzej Nowak, biograf św. Jana Pawła II. - Młody prymicjant wybrał najświętszą dla polskości kryptę Wawelu, by - jak sam napisał - uwydatnić swoją "żywą więź duchową z historią Narodu” i wyrazić hołd tym jego wieszczom i bohaterom, którzy spoczywali wokoło, „a którzy tak ogromne znaczenie posiadali" dla jego "chrześcijańskiej i patriotycznej formacji” - dodał prof. Nowak.

Za owych „wieszczów i bohaterów” oraz za ówczesnego prymicjanta metropolita krakowski będzie się modlił w trakcie Mszy św. sprawowanej w Dzień Zaduszny, 2 listopada o 16.30 w katedrze wawelskiej. Po Mszy św. odbędzie się tradycyjna procesja do grobów królewskich  w podziemiach katedry, gdzie kard. Dziwisz odprawi modły za pochowanych tu królów, wodzów i poetów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy