GN 24/2018 Archiwum

Miłosierdzie to niepokój serca

- Nie możemy się nigdy przyzwyczaić do miłosierdzia - mówił w Krakowie abp Rino Fisichella z Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

Poświęcona miłosierdziu sesja w Collegium Novum UJ była głównym wydarzeniem naukowym tegorocznych Dni Jana Pawła II, trwających od 7 do 9 listopada.

Bp Grzegorz Ryś przypomniał w jej trakcie obowiązującą w V-VI wieku zasadę, by np. stypendia otrzymywane przez biskupów dzielić na 4 części, przeznaczane dla biskupa i jego rodziny, na duchowieństwo, ubogich oraz utrzymanie i odbudowę kościołów.

Dziesięć wieków później do sprawy kościelnych pieniędzy podchodzono zupełnie inaczej, zakładając, że najważniejszym przeznaczeniem ofiar wiernych jest "ozdoba, chwała i wsparcie kościelnej władzy, papieża w szczególności". - To nie utrata proporcji, to utrata sensu. Instytucja przesłoniła sobą Boga i ubogich - mówił bp Ryś.

Dodał jednak, że współczesny Kościół powraca do zagubionej tradycji. Dzisiejszy Kodeks prawa kanonicznego mówi bowiem, że dobra doczesne ma on wykorzystywać "dla osiągnięcia właściwych sobie celów". Tymi celami są: organizowanie kultu Bożego, zapewnienie godziwego utrzymania duchowieństwa oraz innych pracowników kościelnych, prowadzenie dzieł apostolatu i miłości, zwłaszcza wobec biednych.

- Cele własne kościelnej własności znów są cztery. Pytanie, czy przeznaczone dla nich materialne środki odpowiadają znaczeniu i randze każdego z nich. Czy poświadczona przynajmniej siedmiowiekową tradycją miara kościelnych dochodów, przeznaczonych na cele ściśle charytatywne - jedna czwarta - musi być traktowana jako relikt? Szukając odpowiedzi, spotkamy się w którymś momencie z marzeniem papieża Franciszka: "Pragnę Kościoła ubogiego dla ubogich" - przekonywał bp Ryś.

Wśród gości środowej konferencji był także abp Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Zwrócił on uwagę na dwa wymiary miłosierdzia - jego silną obecność w liturgii oraz "miłosierdzie jako świadectwo".

- Podczas liturgii wierny oddaje się kontemplacji miłosierdzia Bożego - mówił abp Fisichella. - Liturgia nie odwraca od życia miłosierdziem, wręcz przeciwnie - umożliwia mu urzeczywistnianie się - tłumaczył.

Wyjaśniał, że miłosierdzie działa jako "niepokój serca" i wymaga nie tylko "próby zinterpretowania siedmiu uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała, które już znamy, ale zdolności do odkrycia oraz wymyślenia nowych dzieł".

- Nie możemy się nigdy przyzwyczaić do miłosierdzia. Tak, jak miłosierdzie nie pozwala się zdefiniować, tak też nie pozwala się ograniczyć do szpitala, do szkoły, do jadłodajni, do noclegowni. Miłosierdzie jest przede wszystkim niespokojnym sercem, które szuka nieustannie oblicza Chrystusa w obliczu brata - mówił arcybiskup.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • PTaraski
  09.11.2016 19:51
  Rino Fisichella to kontrowersyjna postać, jak zresztą większość z teamu Bergoglio. Kiedyś np. oświadczył, że każdy, kto krytykuje Franciszka, jest ekskomunikowany "latae sententiae". Tak wygląda to miłosierdzie teamu Bergoglio. Fisichella chwalił okultystyczny spektakl świateł na Bazylice św. Piotra pt. „Fiat Lux: Illuminating Our Common Home“.
 • głodnykruk
  10.11.2016 02:30
  Dziękuję za informację. Rino Fisichella to mój profesor teologii fundamentalnej z Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Znamy się dosyć dobrze. Sprawiał, jako wykładowca miłe wrzenie. Ciekawa jest jego postawa wobec Bergoglio. Nie znałem jego stanowiska w tej kwestii. Sam Bergoglio już w przemówieniu inauguracyjnym ujawnił się, jako mason. Naliczyłem mu 4-5 znaków przynależności do wolnomularstwa. Co ciekawe, w przemówieniu opublikowanym na portalu Wiara, w pół godziny po jego wystąpieniu ukazał się już tekst, w którym znaki wolnomularstwa zostały usunięte. Zatem. Redakcja Portalu Wiara w temacie jest zorientowana i doskonale musi wiedzieć, że obecny papież Franciszek to mason. Sam Rino Fisichella ponoć sympatyzował z partiami faszystowskimi. Był kandydatem w tym roku na kardynała. Przepadł. Zatem, być może inny wyższy rangą mason dostąpił tej nominacji.
  Pozdrawiam. Z Bogiem.
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma