Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Będą świętowali radośnie

11 listopada w Krakowie odbędą się liczne uroczystości oraz imprezy z okazji Święta Niepodległości.

Uroczystości oficjalne, organizowane w tym roku przez wojewodę małopolskiego we współpracy z Wojskiem Polskim, rozpoczną się o godz. 9.30 od złożenia kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej przy ul. Powiśle, niedaleko Wawelu. O godz. 10 w katedrze wawelskiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Ok. godz. 11.15 wyruszy stamtąd pochód patriotyczny, zmierzający Drogą Królewską na pl. Matejki. Po drodze zatrzyma się przy Krzyżu Narodowej Pamięci u stóp Wawelu, gdzie zostaną złożone kwiaty. O godz. 12 na pl. Matejki nastąpi wręczenie odznaczeń państwowych oraz aktów nadania obywatelstwa polskiego, po czym na Grobie Nieznanego Żołnierza zostaną złożone wieńce. Uroczystość zakończy defilada wojskowa.

Rocznicę odzyskania niepodległości będzie świętowało również Prawo i Sprawiedliwość. O godz. 16.30 zostanie odprawiona Msza św., po czym  o godz. 18 w budynku Sokoła przy ul. Piłsudskiego 27 odbędzie się spotkanie z udziałem m.in. premier Beaty Szydło i prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada w Krakowie odbędzie się wiele ciekawych imprez. Od godz. 10.30 do 14.30 wokół Plant będzie jeździł Tramwaj Patriotyczny. Dla pasażerów, mogących podróżować nim bezpłatnie, zaśpiewają chóry szkolne z Krakowa, Bibic i Myślenic. O godz. 17 na Rynku Głównym odbędzie się 62. Lekcja Śpiewania "Radosna Niepodległość". Swoje programy rocznicowe przygotowały także muzea krakowskie. Od 10.00 do 16.00 będzie można zwiedzać bezpłatnie prawie wszystkie ekspozycje w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego (al. 3 Maja 1), m.in. wystawę "Sztuka Legionów Polskich". Zostanie zorganizowana również gra muzealna związana z odzyskaniem niepodległości. O godz. 13 w sali audiowizualnej Gmachu Głównego MNK zostanie wyświetlony przedwojenny film Ryszarda Ordyńskiego "Sztandar wolności", poświęcony Józefowi Piłsudskiemu. Od godz. 15 do 16.50 będzie się odbywał z kolei 3. Krakowski Bieg Niepodległości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy