W dowód wdzięczności za obecność na Campus Misericordiae papież Franciszek otrzyma Honorowe Obywatelstwo Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka. Tym samym tytułem został wyróżniony również kard. Stanisław Dziwisz.
Jak podkreśla Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki, nadanie honorowego obywatelstwa miasta zdarza się tylko w nadzwyczajnych momentach. - Nie mamy wątpliwości, że takim właśnie wydarzeniem były Światowe Dni Młodzieży 2016, które odbyły się też na naszej wielickiej ziemi. Jako miasto nie nadajemy medali czy innych godności - mamy tylko ten tytuł, który możemy przyznać jako oznakę naszej ogromnej wdzięczności - wyjaśnia.
We wniosku o nadanie obywatelstwa wieliccy radni tłumaczyli, że są wdzięczni Ojcu Świętemu za jego obecność wśród młodych z całego świata, która pokazała piękno i radość wspólnoty. "Słowa, które zostały wypowiedziane na Campus Misericordiae, w trwały sposób będą brzmiały przez następne wieki, jako przesłanie do budowania mostów pomiędzy społeczeństwami, do budowania wspólnotowych więzi pomiędzy ludźmi, które są oparte na wierze i tradycji" - napisali.
W treści uchwały z 10 listopada, nadającej honorowe wyróżnienie papieżowi Franciszkowi, podziękowano mu także za obecność i poświęcenie Domu Miłosierdzia oraz Centrum Caritas "Chleb Miłosierdzia". Tego samego dnia radni podjęli też uchwałę nadającą obywatelstwo metropolicie krakowskiemu.
Kard. Dziwiszowi podziękowano za "za wybór miejsca oraz za pracę i trud włożone w budowanie największego miasta młodych, jakim stał się Campus Misericordiae mieszczący się na terenie Miasta i Gminy Wieliczka".
Burmistrz Kozioł zapowiedział, że symboliczne wręczenie tytułu papieżowi Franciszkowi nastąpi na przełomie grudnia i stycznia. Natomiast kard. Dziwisz otrzyma wyróżnienie podczas Koncertu Noworocznego w Wieliczce.
Do tej pory honorowe obywatelstwo Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka otrzymali: św. Jan Paweł II, kard. Franciszek Macharski, były wojewoda krakowski Tadeusz Piekarz oraz kapelan wielickich górników o. Ludwik Kurowski.