Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Stuletni lotnik generałem przejdź do galerii

Prezydent Andrzej Duda wręczył awans generalski płk. Ludwikowi Krempie, który był pilotem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Urodzony w 1916 roku lotnik służył w 304 Dywizjonie Bombowym w Wielkiej Brytanii.

- To dla mnie wielki zaszczyt, jako prezydenta RP, że mogę dziś wręczyć tę nominację generalską człowiekowi, który z całą pewnością jest nestorem polskich sił powietrznych, bohaterem II wojny światowej, bohaterem walki o wolność naszej Ojczyzny - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości 25 listopada w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego w Krakowie.

Dziękował on generałowi Ludwikowi Krempie nie tylko za "niezłomną postawę bohaterstwa w walce o wolność Ojczyzny" ale także za to, że mimo swojego wieku - będąc wciąż w doskonałej kondycji - jest otwarty na spotkania z młodzieżą i dawanie świadectwa "patriotyzmu, miłości Ojczyzny i obowiązku służby".

Sam awansowany podkreślał, że to dla niego niespodzianka i okazja do wspomnień. - Nie jestem bohaterem, wykonywałem swoje zadania, to, co kazali i na tym koniec. Cudów nie zrobiłem - mówił w rozmowie z dziennikarzami.

Ludwik Krempa do Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie dołączył w 1940 roku, po opuszczeniu Polski przez zieloną granicę. W 1942 r. przydzielono go do 304 Dywizjonu Bombowego. Wykonał łącznie 50 lotów. Zdemobilizowany został w styczniu 1949 roku.

Pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako kreślarz i projektant. Do Polski powrócił w 1988 roku. Zamieszkał w Krakowie. Za swoje zasługi został odznaczony orderem Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Medalem Lotniczym, Honorową Odznaką Pilota, a w 100-lecie urodzin - 22 stycznia 2016 roku - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy