Nowy numer 42/2020 Archiwum

Wspomóż "Cuda pod dachem"

Krakowska Fundacja "Brat Słońce" rozpoczęła kolejną akcję wspierającą charytatywną działalność franciszkanów.

Inicjatywa nosi nazwę "Cuda pod dachem", a chodzi o wsparcie nie tyle zakonników, co ich podopiecznych. A konkretniej - Franciszkańskiego Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień "San Damiano" w Chęcinach.

- W tej niewielkiej miejscowości w województwie świętokrzyskim pod franciszkańskim dachem dzieją się prawdziwe cuda - uzależnieni wychodzą z nałogów, ale także wzmacniają się rodziny, a dzieci twórczo poznają świat - opowiada Anna Anioł, pracownica organizacji.

W kompleksie znajdują się bowiem również Ośrodek Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych, w którym pacjenci odzyskują zdrowie, oraz hostel "Rivotorto", który jest miejscem dalszego leczenia i wzmacniania motywacji do trzeźwego życia. Działa tam również Stowarzyszenie "Padre", skupiające pod swoimi skrzydłami w ramach świetlicy i pobliskich przedszkoli dzieci, młodzież i rodziny, chroniąc je przed nałogami i innymi zagrożeniami oraz wspierając w rozwoju.

Samo miejsce ma wyjątkową historię - odebrane zakonnikom pełniło rolę więzienia dla powstańców, obozu wojsk niemieckich czy zakładów mięsnych. Przez 180 lat kompleks profanowano i rujnowano. Dopiero w 1991 r. powrócili do niego franciszkanie, jednak w wyniku zawirowań historycznych był on bardzo zniszczony. Dach klasztoru i kościoła wymaga gruntownego remontu, stąd i nazwa całej kampanii ratowania tego wyjątkowego franciszkańskiego dzieła, do włączenia w którą zaprasza Fundacja "Brat Słońce" z Krakowa. Chodzi o zebranie 500 tys. zł na najpilniejsze prace remontowe.

Zbiórka została podzielona na trzy etapy. Najpierw gromadzone są pieniądze na spłacenie przeprowadzonego już remontu dachu nad klasztorem, fragmentem ośrodka oraz świetlicą dla dzieci i na dalszą naprawę dachu kościoła, który przetrwał czas profanacji i ponownie służy wiernym. W sumie to 160 tys. zł. Kolejnym etapem będzie podwyższenie poddasza w ośrodku "San Damiano", a tym samym stworzenie miejsc dla nowych pacjentów. Inwestycja ma kosztować 140 tys. zł. Akcję będzie wieńczyć zbiórka na remont dachu na kolejnej części Ośrodka Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych, aby młodym pacjentom zapewnić bezpieczne miejsce powracania do trzeźwości - na to potrzeba 200 tys. zł.

- Nasza akcja daje początek wielkim zmianom w miejscu, które dla wielu osób stało się drugim domem. Za każdą pomoc franciszkanie i podopieczni z Chęcin są ogromnie wdzięczni. Wreszcie będą mieć szczelny i ciepły dach nad głowami! - mówi A. Anioł.

Po zakończeniu remontu dachu przyjdzie czas na odnowienie murów i elewacji, zmodernizowanie ogrzewania i odwodnienie wokół budynków. Szczegóły akcji można znaleźć na stronie: www.cudapoddachem.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama