Nowy numer 24/2018 Archiwum

Cztery wieki formowania

Kalasantyński Rok Jubileuszowy zainaugurowano w Krakowie, gdzie mieści się siedziba polskiej prowincji zakonu.

W 2017 r. minie 400 lat od powstania zakonu pijarów i 250 lat od kanonizacji jego założyciela – św. Józefa Kalasancjusza. Oficjalnie Kalasantyński Rok Jubileuszowy rozpoczął się 27 listopada, ale już dzień wcześniej odbyła się jego inauguracja – w Mszy św. w pijarskiej parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie uczestniczyli m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz i Zenon Grocholewski. – Rok jubileuszowy to wydarzenia ogólnoprowincjalne, ale wiele będzie się działo lokalnie. Organizujemy prowincjalną pielgrzymkę do Rzymu, gdzie znajdują się relikwie naszego założyciela i gdzie to wszystko się zaczęło. Będą także rekolekcje dla zakonników i dla osób świeckich, konkursy w szkołach, świetlicach, parafiach. Planujemy wydanie dzieł św. Józefa Kalasancjusza – wylicza o. Józef Matras SP, prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów.

Dodaje, że pełny kalendarz jubileuszu można znaleźć na stronie internetowej zakonu. Inaugurującą jubileusz Eucharystię poprzedziło spotkanie poświęcone edukacji. Gościem konferencji był kard. Grocholewski, który od 1999 do 2015 r. przewodniczył watykańskiej Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Podkreślał m.in., że sensem istnienia szkół katolickich jest wychowanie integralne, formowanie całego człowieka, a nie tylko przekazywanie wiedzy i umiejętności. – Wiedzę i umiejętności można wykorzystać do złego albo do dobrego – podkreślił.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma