Nowy numer 3/2021 Archiwum

Barbórka w cieniu tragedii

Kard. Stanisław Dziwisz odprawił 2 grudnia w sanktuarium św. Jana Pawła II Mszę św. w intencji tragicznie zmarłych górników z kopalni Rudna w Polkowicach.

W Mszy św. wziął udział m.in. sekretarz stanu w kancelarii prezydenta minister Andrzej Dera.

Z okazji zbliżającego się wspomnienia św. Barbary - patronki m.in. górników - do papieskiego sanktuarium przybyli także przedstawiciele Grupy Kapitałowej Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, wraz z prezesem zarządu i pracownikami instytucji z całej Polski.

- Prosząc św. Barbarę o wstawiennictwo u Bożego tronu, powierzmy Bogu wszystkie sprawy zawodowego środowiska, a także rodziny bliskich. Prośmy Pana o Jego błogosławieństwo we wszystkich naszych zamiarach i poczynaniach. Módlmy się także za zmarłych górników, szczególnie za tych, którzy kilka dni temu zginęli tragicznie w Polkowicach - mówił na początku Eucharystii kard. Dziwisz.

Nawiązując do odczytanej Ewangelii podkreślił w homilii, że z osobistego doświadczenia wiemy, że niesiony w życiu krzyż może przybierać różną formę. 

- Krzyżem są nasze słabości, choroby i cierpienia. Krzyżem są nasze niepowodzenia, nieudane w życiu sprawy i rozczarowania. Krzyżem może być brzemię ciężkiej pracy, ale również bezrobocie. Krzyżem może być i jest ciężar odpowiedzialności za firmę, za pracę i los innych - wyjaśniał.

Przywołując postać św. Barbary metropolita krakowski przypomniał, że była ona świadkiem najwyższej miłości, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana. - Postać św. Barbary nadal stanowi oparcie, inspiracje i nadzieję dla wielu ludzi zmagających się z trudną pracą, z trudnymi obowiązkami wymagającymi odwagi i poświęcenia - mówił.

Ze względu na wydarzenia w kopalni miedzi w Polkowicach została także odwołana zaplanowana na piątkowy wieczór uroczysta Barbórka w Kopalni  Soli "Wieliczka".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama