Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dla bohaterów na Kresach

Trwa już jubileuszowa, 10. edycja akcji charytatywnej "Rodacy - Bohaterom", którą w Krakowie koordynuje Akademia "Ignatianum". Pomagać można do 13 stycznia.

W czasie trwania akcji na rzecz Polaków mieszkających na Kresach zbierane będą artykuły chemii gospodarczej, żywność o przedłużonej dacie ważności (np. cukier, konserwy mięsne i rybne, ryż, mąka, herbata, słodycze, kasza czy warzywa i owoce w puszkach), a także pieniądze.

- W ten sposób dziękujemy im za ich walkę o wolność Polski przed laty i za opiekę nad polskimi miejscami pamięci na tych terenach - mówi Tomasz Ubik, przewodniczący samorządu studenckiego "Ignatianum".

Jak dodaje Tomasz Konturek, koordynator akcji w Małopolsce, w czasie pierwszych edycji "Rodacy - Bohaterom" na Kresach żyło ok. 200 żołnierzy Armii Krajowej. Teraz jest ich około 70, więc pomoc obejmuje też ich rodziny oraz innych Polaków, którzy do tej pory mieszkają na Kresach.

- Jest to nasz przejaw patriotyzmu XXI wieku. Nasza pomoc dociera na Litwę, Białoruś, Ukrainę i do Mołdawii. Wszędzie tam w dalszym ciągu mieszkają Polacy. Im ta pomoc jest bardzo potrzebna - tłumaczy ideę inicjatywy T. Konturek.

Ważny jest fakt, że darczyńcy proszeni są, aby do złożonych datków czy żywności dodać życzenia świąteczne od siebie. - Nie zapominajmy o tych kartkach świątecznych, bo dla naszych rodaków z Kresów są one niezwykle ważne i dostarczają im wielu wzruszeń. Dla nich to jest wyraz szczególnej pamięci ze strony mieszkańców Polski - podkreśla T. Konturek.

Dary można przynosić do gmachu Akademii "Ignatianum" w Krakowie (ul. Kopernika 26, szatnia w podziemiach) od 1 do 22 grudnia oraz od 9 do 13 stycznia (poniedziałek-sobota w godz. 8-19). Szczegółowe informacje o akcji można uzyskać pod adresem e-mail: rodacy.bohaterom@ignatianum.edu.pl i pod numerem telefonu: 785 042 119.

Jubileuszową edycję akcji będą także wspierać koncerty. Pierwszy z nich odbędzie się 11 grudnia o godz. 18 na barce "Aquarius", gdzie wystąpi zespół Forteca. W czasie drugiego koncertu - w bazylice oo. jezuitów w Krakowie - będzie można posłuchać Lidii Jazgar i Jacka Wójcickiego, którzy wykonają najsłynniejsze polskie kolędy i pastorałki.

Chętni mogą także dokonywać wpłat na konto Stowarzyszenia "Odra-Niemen". Do końca kwietnia gromadzone będą na nim pieniądze na wsparcie finansowe kombatantów i polskich środowisk w zakresie pomocy medycznej i sanatoryjnej, transport paczek na Kresy oraz renowację miejsc pamięci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama