Nowy numer 3/2021 Archiwum

Prodrobot już leczy!

Wybiegany przez sportowców i amatorów robot, który pomoże w rehabilitacji małych pacjentów, trafił już do USD w Prokocimiu.

Supernowoczesny sprzęt został przekazany Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie-Prokocimiu 12 grudnia. Stało się to dzięki ogromnej popularności akcji "wyBIEGAM poMOC", zorganizowanej przez Fundację "Tesco Dzieciom". 10 września w V Biegu Charytatywnym wzięło bowiem udział ok. 3 tys. biegaczy, a suma wszystkich opłat startowych i datków ludzi dała łączną kwotę aż 200 tys. zł!

Prodrobot jest najnowocześniejszym sprzętem rehabilitacyjnym, który odwzorowuje ludzki chód oraz oferuje ćwiczenia niespotykane w innych tego typu urządzeniach. Dzięki konsultacji twórców robota ze specjalistami w zakresie rehabilitacji, medycyny i automatyki w Prodrobocie zastosowano wiele rozwiązań konstrukcyjnych, które poprawiają komfort ćwiczącego, co w przypadku dzieci ma olbrzymie znaczenie.

- Prodrobot jest więc zautomatyzowanym trenażerem, dzięki któremu dzieci dużo szybciej odzyskają sprawność ruchową - wyjaśnia Jakub Jaremko z Fundacji "Tesco Dzieciom".

Jednym z pierwszych pacjentów, którzy skorzystają z rehabilitacji robotem, będzie 10-letni Kamil, cierpiący na porażenie mózgowe. Chłopiec porusza się na wózku inwalidzkim, jednak wsparty o balkonik potrafi wykonać kilka kroków. Rodzice i rehabilitanci wierzą, że dzięki wyćwiczeniu prawidłowego wzorca chodu Kamil zacznie poruszać się sprawniej. - Ćwiczył już na robocie podczas testów i jest nim zafascynowany. Włożony do urządzenia po raz pierwszy wykonał ruchy takie, jak chodzenie po schodach czy przysiad. Mamy nadzieję, że trenażer chodu pomoże zwiększyć jego samodzielność - cieszy się Katarzyna Rajczyk, mama Kamila.

- Motto naszego szpitala to: "Życie dziecka dobrem najwyższym". Aby je realizować, sięgamy po najnowsze technologie, których przykładem jest właśnie trenażer chodu. Jesteśmy szczęśliwi, że w walce z chorobami naszych pacjentów mamy takich sprzymierzeńców, jak Fundacja "Tesco Dzieciom" - mówił podczas przekazania Prodrobota doc. Maciej Kowalczyk, dyrektor USD.

- Dla nas najważniejsze jest, że pacjenci szpitala mogą już korzystać ze sprzętu i szybciej wracać do sprawności. Jesteśmy dumni, że znów mogliśmy pomóc - podkreślała z kolei Katarzyna Michalska-Miszczyk, prezes fundacji, dodając, że do tej pory "Tesco Dzieciom" przekazało już ponad 600 tys. zł na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie.

- Dzięki zaangażowaniu ponad 6 tys. osób w 5 edycjach biegu wyremontowaliśmy oraz doposażyliśmy w sprzęt medyczny SOR, salę rehabilitacyjną w Zakładzie Fizjoterapii, świetlicę onkologii i hematologii oraz świetlicę w Klinice Neurologii Dziecięcej, a teraz zakupiliśmy robota - opowiadała.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama