Nowy numer 3/2021 Archiwum

Oddaj krew pod ziemią

Niecodzienna akcja krwiodawstwa odbędzie się 15 grudnia w Kopalni Soli w Wieliczce.

Oddawać krew będzie można w komorze Jana Haluszki.

- Sprawdziliśmy, prawdopodobnie nikt przed nami tego nie próbował. Co więcej, nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, by donacje odbyły się na głębokości ponad 100 m - mówi Adam Gawlik, przewodniczący MK NSZZ "Solidarność" przy Kopalni Soli "Wieliczka".

Komora, w której odbędzie się zbiórka, znajduje się na III poziomie kopalni i na co dzień służy do organizacji imprez i wydarzeń kulturalnych. Już w grudniu jednak spełni ważną społecznie rolę. - Podziemna akcja ma nie tylko służyć oddawaniu krwi, ale także popularyzować tę formę pomocy innym. Zapewne wezmą w niej udział górnicy i mieszkańcy Wieliczki. Mamy również nadzieję, że włączą się do niej turyści, gdyż będą do tego zachęcać nasi przewodnicy - wyjaśnia Damian Konieczny, prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna.

Zjazdy pod ziemię będą następować co 30 minut, między godz. 10.00 a 14.30. Krwiodawcy otrzymają do wyboru bilet na Trasę Turystyczną lub Trasę Górniczą, a każdy zwiedzający kopalnię - dedykowany akcji upominek.

To nie pierwsza akcja tego typu w Wieliczce. Podczas lipcowej zbiórki krwi przed Światowymi Dniami Młodzieży w ciągu 6 godzin udało się zebrać aż 37 litrów tego drogocennego płynu. Krew oddało wtedy prawie 100 osób - górników, wieliczan, krakowian, a nawet mieszkańców Myślenic. To właśnie tak duży odzew zmobilizował górników do powtórzenia inicjatywy.

Krew może oddać każdy, w dobrym stanie zdrowia, w wieku od 18 do 65 lat i masie ciała większej niż 50 kg. Ostatecznej kwalifikacji dokona lekarz. Należy pamiętać, że w dniu oddania krwi należy zjeść lekki posiłek, pić dużo wody, a także zrezygnować z alkoholu oraz ograniczyć palenie papierosów. Ponadto od ewentualnego poprzedniego pobrania krwi musi minąć co najmniej 8 tygodni.

Każdy, kto chce ofiarować krew potrzebującym, powinien mieć przy sobie dowód osobisty. Jednorazowo oddaje się 450 ml krwi. Do jej pobierania używa się igieł o specjalnym profilu minimalizującym dyskomfort.

Organizatorami akcji "Podaruj krew, podaruj życie" są Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz MK NSZZ "Solidarność" przy Kopalni Soli "Wieliczka". Przedsięwzięcie wspiera Kopalnia Soli "Wieliczka".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama