Nowy numer 2/2021 Archiwum

Jodła niepospolita, wręcz pontyfikalna

W sobotę na Franciszkańskiej 3 w Krakowie rozbłyśnie światełkami papieska choinka z Nadleśnictwa w Nawojowej.

W tym roku przed "oknem papieskim" w Krakowie stanęła choinka z Leśnictwa Feleczyn należącego do Nadleśnictwa w Nawojowej. Kiedy wybrano urodziwą, wysmukłą 20-metrową jodłę, okazało się, że zasadził ją szkółkarz Władysław Górka z Binczarowej w 1978 roku, w roku wyboru Karola Wojtyły na papieża.

- Nie szukaliśmy specjalnie takiej jodły, tak się po prostu złożyło, ale trudno uwierzyć, że to przypadek - mówi Tomasz Romanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Nawojowa.

Zaznacza, że nadleśnictwo czuje się dumne, że to ich choinka upiększy święta Bożego Narodzenia w Krakowie. - Radość to tym większa, gdyż w nadchodzącym 2017 roku minie 20 lat od pielgrzymki leśników z Nadleśnictwa Nawojowa do Watykanu, kiedy papież Jan Paweł II przyjął mundur i godność Honorowego Nadleśniczego Nadleśnictwa Nawojowa - przypomina Romanowski.

W operację ścięcia jodły zaangażowanych było kilkunastu ludzi i ciężki sprzęt. - To było najtrudniejsze w tym zadaniu, żeby drzewa nie uszkodzić. Był mróz, więc jodła łatwo mogła się zniszczyć i połamać gałęzie - dodaje nadleśniczy.

Następnie ją przycięto do 16 metrów i ułożono na samochodzie ciężarowym, którym choinkę przetransportowano do Krakowa, na Franciszkańską 3, przed "okno papieskie". Tam w nocy z 13 na 14 grudnia od 23.30 do 1.30 ustawiano jodłę. W pomoc zaangażowała się także krakowska straż pożarna.

- Wierzymy, że nad wszystkim czuwał Nasz Honorowy Leśniczy św. Jan Paweł II - mówi Tomasz Romanowski. Teraz choinka jest strojona, by w sobotę 17 grudnia o godz. 16 przy udziale kard. Stanisława Dziwisza rozbłysnąć światełkami. Co roku na Franciszkańskiej 3 gromadzą się wtedy tłumy dzieci z rodzicami, będą i leśnicy z Sądecczyzny.

Choinka stanęła na placu przed Domem Arcybiskupów Krakowskich po raz dziesiąty. Zwyczaj ten nawiązuje do tradycji stawiania od 1982 roku drzewka świątecznego dla Jana Pawła II na pl. św. Piotra w Rzymie.

Czytaj także:

Jubileuszowa "Choinka pod Oknem Papieskim"
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama