"Posłużę się trzema słowami, które przypomniał nam Ojciec Święty Franciszek w czasie ŚDM w Krakowie. Te piękne słowa to: dziękuję, przepraszam, proszę".
W związku ze swoim przejściem na emeryturę - rezygnację kardynała z urzędu papież Franciszek przyjął 8 grudnia - dotychczasowy metropolita krakowski skierował do diecezjan ostatni list pasterski. Na samym wstępie zaznacza, że chce posłużyć się słowami, które podczas ŚDM przypomniał Ojciec Święty: "dziękuję, przepraszam, proszę".
"Dziękuję więc z całego serca Bogu, że dał mi łaskę wieloletniej posługi kapłańskiej i biskupiej u boku św. Jana Pawła II, a także za to, że mogłem się podjąć dzieł przez niego zapoczątkowanych. Wśród nich jedną z najcenniejszych inicjatyw są Światowe Dni Młodzieży, które niedawno przeżywaliśmy w Polsce i w Krakowie. Niewątpliwie było to jedno z wielkich i niezapomnianych wydarzeń w historii Kościoła i naszej Ojczyzny" - pisze kard. Dziwisz.
"Czuję również potrzebę powiedzenia słowa: przepraszam. Ma ono bardzo osobisty charakter, więc wypowiadam je wobec osób, które mimo moich najlepszych intencji i starań pasterskich poczuły się nie do końca zrozumiane, dotknięte lub niedocenione. Modlę się do Boga, aby wszystkim dał łaskę umocnienia, radości i nadziei" - zaznacza kardynał.
Prosi także w swoim liście kapłanów, by byli dobrymi pasterzami; małżonków, by miłowali się się nawzajem i "mocą tej miłości pokonywali wszelkie trudności"; rodziców, by nie ustawali w wysiłkach wychowania dzieci w wierze, miłości do Boga i ludzi oraz odpowiedzialności za siebie i innych; młodzież, by nie rezygnowała ze swoich dobrych marzeń; dzieci, by były radością rodziców, nauczycieli, kapłanów i biskupów; chorych, cierpiących, bezrobotnych i przeżywających trudne doświadczenia, by nie tracili nadziei.
"Z woli Opatrzności Bożej, decyzja Papieża o zmianie biskupa w Archidiecezji Krakowskiej została ogłoszona w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. To dzień, w którym Kościół wielbi Boga za dar pełnego zwycięstwa nad grzechem w życiu Niepokalanej" - pisze w swoim pożegnalnym liście pasterskim kard. Dziwisz. "Maryja, Matka Chrystusa i Kościoła, Matka nas wszystkich, staje się Patronką nowego etapu wędrówki Kościoła Krakowskiego po drogach wiary" - tłumaczy.
Życzy także wszystkim "niezłomności wiary i łaski trwania przy Jezusie Odkupicielu Człowieka". "Moje życzenia wyrażam słowami, które towarzyszą mi od początku mojego posługiwania biskupiego: Sursum corda - W górę serca. Otwórzmy więc nasze serca na przyjście Chrystusa i pozwólmy, aby On wznosił je nieustannie ku Ojcu Niebieskiemu, ku prawdziwej miłości, ku autentycznym wartościom, ku nadziei niosącej życie. Niech łamanie się opłatkiem przy wigilijnym stole zbliży do siebie członków rodzin i wszystkich mieszkających na polskiej ziemi. Prośmy przychodzącego do nas Księcia Pokoju, aby nauczył nas przebaczać winnym i z wiarą wyciągać rękę do zgody. Tak bardzo w codziennym życiu rodzinnym i społecznym potrzebujemy miłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku" - zachęca kardynał.