Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pikieta pod Wawelem. Blokowali wjazd polityków PiS

Protestujący w Krakowie zagrodzili drogę m.in. premier Beacie Szydło, prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu i wicemarszałkowi Ryszardowi Terleckiemu.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości przyjechali do Krakowa w niedzielę wieczorem w związku z miesięcznicą pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Ich przejazd próbował zablokować tłum, który zebrał się u stóp wzgórza. Ostatecznie politykom udało się wjechać na Wawel.

"Wolność, równość, demokracja!", "Precz z Kaczorem dyktatorem!", "Idź do diabła!" - krzyczeli protestujący, a niektórzy z nich siadali i kładli się na prowadzącej na Wawel drodze, by uniemożliwić przejazd samochodów. Interweniowała policja, która siłą usuwała blokujących wjazd.

- Nie zgadzamy się z polityką, z dążeniem do reżimu, które się odbywa, ale nie zgadzamy się również z tym, że pan Kaczyński rezerwuje sobie Wawel dla siebie - mówił jeden z protestujących. - Przyjeżdża sobie tutaj przy eskorcie BOR-u, za który my wszyscy płacimy, policja, za którą my też płacimy, brutalnie nas rozpędza, żeby pan Kaczyński mógł sobie wjechać złożyć kwiaty u brata na grobie - dodał. Inny relacjonował, że większość policjantów "zachowywała się dobrze", choć on sam został szturchnięty pałką w nogę.

- Myślę, że to był ogólny protest przeciwko polityce Jarosława Kaczyńskiego. Dzisiejsza polityka jest totalnie przez niego zdominowana - tłumaczył ktoś inny.

Po około godzinie politycy Prawa i Sprawiedliwości opuścili Wawel, co również utrudniali im protestujący.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama