Nowy numer 2/2021 Archiwum

Rzućmy się w ręce Chrystusa

Hospicjum im. św. Łazarza uczciło 20. rocznicę poświęcenia domu stacjonarnego przez ks. kard. Franciszka Macharskiego.

Spotkanie zamykające także jubileusz 35-lecia Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza odbyło się 18 grudnia w domu hospicyjnym przy ul. Fatimskiej 17, a uczestniczyli w nim pracownicy, pacjenci oraz ich rodziny, wolontariusze i darczyńcy.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył bp Jan Zając. Duchowny podkreślił, że hospicjum jest miejscem Bożego miłosierdzia. - Tam, gdzie jest Chrystus, jest miejsce święte. On otwiera nam bramy miłosierdzia - zauważył.

Dziękował również pracownikom i wolontariuszom hospicjum za ich pracę i wspomniał ks. Józefa Gorzelanego, budowniczego Arki Pana. - Gdy wchodziłem tutaj, przypomniał mi się ks. Gorzelany, który jest fundamentem tego hospicjum. Przed laty patrzyłem, jak to miejsce się rozwija. Dziękuję za to wspaniałe dzieło, gdzie człowiek odnajduje Boga. Dziękuję Bogu za osoby, które je prowadzą - mówił.

Bp Zając zapewniał też o obecności Chrystusa i potrzebie zawierzenia Mu swojego życia. - Jesteśmy na ziemi po to, aby odkryć tę prawdę, że jest między nami Emmanuel. Bóg nie opuszcza swoich dzieci, ale posyła swojego Syna - Jezusa Chrystusa. Co roku pogłębiamy wielkie zawierzenie Mu siebie. Przyjmijmy więc postawę, jaką dziś odkrywa Ewangelia - aby na nowo w Nim złożyć nadzieję. Jesteśmy tutaj, by w całym zaufaniu rzucić się w ręce Chrystusa, mówiąc: „Jezu, ufam Tobie” - przekonywał.

Nawiązał również do wagi Eucharystii, określając ją szczytem tajemnicy. - To źródło miłości miłosiernej. Każda jest na nowo Bożym Narodzeniem - wskazywał, dodając, że każdego dnia Bóg wzywa nas do bycia apostołami miłosierdzia i czeka na naszą odpowiedź - mówił, prosząc, aby nieść miłosierdzie chorym i cierpiącym oraz pamiętać, że na końcu ich drogi jest zmartwychwstały Chrystus.

Ważnym elementem uroczystości było odsłonięcie przez bp. Zająca tabliczki upamiętniającej datę 14 grudnia 1996 r., kiedy kard. Franciszek Macharski poświęcił dom hospicyjny.

Podczas obchodów jubileuszowych zaprezentowano również film przybliżający historię hospicjum. Jego bohaterami są pracownicy i wolontariusze składający swoje świadectwo posługi, a także pacjenci i ich rodziny. Film został zrealizowany przez Joannę Adamik i Katarzynę Katarzyńską z TVP Kraków.

Zbliżający się 2017 rok został następnie ogłoszony przez Jolantę Stokłosę, prezes Hospicjum św. Łazarza, Rokiem Wolontariatu Hospicyjnego. Wydarzenie jest związane z ustanowieniem przez Episkopat Polski Roku św. Brata Alberta, zakonnika obejmującego opieką chorych i bezdomnych. - Postać Brata Alberta jest bliska powołaniu hospicyjnemu. W najbliższym czasie będziemy wiele mówić o idei wolontariatu - zapowiedział ks. Władysław Duda, członek ZTPCh.

Tradycją pielęgnowaną w Hospicjum św. Łazarza jest dzielenie się chlebem, dlatego uroczystości zostały zakończone łamaniem się opłatkiem i składaniem życzeń. Jak zauważył bp Zając, chleb ma znamię miłości miłosiernej, dlatego łamiąc się nim, musimy łamać się sercem.

Rzućmy się w ręce Chrystusa   Po Mszy św. została poświęcona tabliczka przypominająca, że 14 grudnia 1996 r. dom hospicjum poświęcił kard. Franciszek Macharski Edyta Makar /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama