Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dary opactwa benedyktynek

Każdy w okresie Bożego Narodzenia może wspomóc 800-letni klasztor benedyktynek poprzez zakup karpi i świątecznych wypieków.

Karpie są odławiane z przepływowych stawów staniąteckich. Zakonnice hodują je w sposób ekologiczny - karmią kukurydzą i pszenicą - i sprzedają wyłącznie w opactwie.

Natomiast przepiękne i smaczne świąteczne pierniki, np. w kształcie Mikołaja, mniszki ozdabiają własnoręcznie. "Każdy z nich jest zupełnie niepowtarzalny. Ponadto do nabycia są również kruchutkie kokoski, korzenne mioduski klasztornej szafarki, kruche ciasteczka s. Hilarii oraz bloki miodowe o różnych smakach" - wymieniają siostry na stronie internetowej opactwa.

W tym roku obchodzono uroczyście 800-lecie zabytkowego opactwa benedyktynek, które prawdopodobnie w 1216 r. ufundował Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. Jako zwieńczenie jubileuszu powstał wyjątkowy album pt. „Osiem wieków opactwa”, który zawiera wyjątkowe zdjęcia klasztoru, w tym także miejsc na co dzień niedostępnych, oraz fotografie mniszek podczas modlitwy, pracy i rekreacji.

"On pokazuje wyraźnie, że życie sióstr jest związane z budynkiem. My ślubujemy stałość miejsca i to bardzo ładnie jest w tym albumie pokazane" - opisała s. Stefania Polkowska OSB, ksieni opactwa. Cały dochód ze sprzedaży albumu, który wydało Starostwo Powiatowe w Wieliczce, zostanie przekazany na renowację opactwa.

Ale to nie koniec niespodzianek, bowiem mniszki przygotowały również Żywą Szopkę oraz wyjątkowego Sylwestra. Inauguracja Żywej Szopki będzie mieć miejsce w Wigilię - zostanie przy niej odprawiona pasterka, a następnego dnia będzie można ją oglądać w godzinach 10:00-11:00 i 17:00-18:00.

W ramach Sylwestra z kolei odbędzie się wspólna kolacja, modlitwa przed Najświętszym Sakramentem oraz Msza św. Noworoczną ku czci Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Chęć uczestniczenia można zgłaszać do 28 grudnia.

Poprzez własne wyroby i przygotowane inicjatywy zakonnice zbierają fundusze na remont i ogrzanie klasztoru. - To forma kwesty na nasz klasztor – własną pracą chcemy zarobić na utrzymanie. Z serca dziękujemy wszystkim naszym dobrodziejom, których codziennie obejmujemy modlitwą - powiedziała s. Stefania.

Sprzedaż wyrobów benedyktynek odbywa się w klasztorze w Staniątkach koło Niepołomic. Warunki zakupu czy rezerwacje miejsc na Sylwestra można ustalić telefonicznie (507 677 825) lub przez adres e-mail (gabinet@benedyktynki.eu lub staniatki@benedyktynki.eu) z s. Stefanią Polkowską. Z kolei zakup pamiątkowego albumu jest możliwy w opactwie oraz księgarni Macieja Lisaka w Wieliczce przy ul. ks. Goliana 9a.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama