Nowy numer 30/2021 Archiwum

Jubileuszowa szopka franciszkanów

Już po raz 25. przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie powstanie świąteczna szopka, w której znajdą się żywe zwierzęta.

Wydarzenie zawsze gromadzi setki krakowian i turystów. W tym roku ma charakter jubileuszowy – franciszkanie na wspólne przeżywanie Narodzin Chrystusa do Żywej Szopki zapraszają bowiem już od 25 lat.

- To dobra kontynuacja tego, co robił nasz założyciel, św. Franciszek. Obserwujemy, że tradycja, którą tutaj w Krakowie kultywujemy, daje ludziom radość i stanowi niezwykłą przestrzeń dzielenia się dobrem, które płynie z bożonarodzeniowego żłóbka - mówi br. Wojciech Szymczak, odpowiedzialny za tworzenie szopki.

Tradycja franciszkańskiej szopki sięga XIII w., kiedy św. Franciszek, po uzyskaniu zgody od papieża, we włoskiej miejscowości Greccio przygotował żłób, siano oraz woła i osła. W ten sposób chciał odtworzyć atmosferę betlejemskiej nocy narodzenia Jezusa. W Krakowie po raz pierwsza szopka stanęła w 1991 r.

- Mam wrażenie, że potrzebujemy tego, by w święta spotkać się nie tylko rodzinnie, ale pobyć także w większym gronie. Wspólne śpiewanie kolęd, przeżywanie tajemnicy Narodzenia Pańskiego oraz polskich tradycji bardzo łączy - dodaje br. Mateusz Gliwa.

Dzięki uprzejmości Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego oraz Stacji Hodowli Owiec i Kóz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ponownie w Żywej Szopce znajdą się m.in. owce, kozy, lamy i osiołek. Jak co roku są one największą radością dla najmłodszych. Jak zapowiada br. Szymczak tegoroczna szopka będzie mieć nieco inny wygląd niż zazwyczaj - jednak nie zdradza nic więcej i zaprasza do jej obejrzenia w święta.

W Wigilię, 24 grudnia z szopki popłyną życzenia kard. Stanisława Dziwisza do mieszkańców, po czym rozpocznie się wspólne kolędowanie. Następnie odbędzie się procesja z dzieciątkiem od szopki do Bazyliki św. Franciszka z Asyżu na pasterkę. Narodzonego Jezusa odbierze celebrans i złoży go do żłóbka w świątyni - będzie to symboliczny znak tego, że Chrystus najpierw przyszedł na świat w szopce, a teraz rodzi się nieustannie na ołtarzu.

W pierwszy i drugi dzień świąt przed Oknem Papieskim kolędować będą: bracia franciszkanie, kapela góralska "Janosiki", zespół "Pragnienie" z Głogówka, krakowski zespół "Matula", warszawska grupa "NaNowo" oraz zespół "Skała" z Krakowa. Występy będą się rozpoczynać o 14:00.

W szopce na Franciszkańskiej zostaną wystawione również jasełka, które w prosty sposób przekażą niezwykłe bożonarodzeniowe przesłanie ewangeliczne. Zaprezentują je uczniowie Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu z Poskwitowa oraz Niezależne Domostwo "San Damiano". W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia gromadzących się przy szopce odwiedzi o. Marian Gołąb - prowincjał krakowskiej prowincji franciszkanów.

Szczegółowe informacje o programie wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.szopka.franciszkanska4.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama