Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Nadchodzą mroźne dni

Według prognoz, temperatura w Krakowie w nocy może spaść nawet poniżej -20 stopni. Urzędnicy apelują, by zwracać uwagę na osoby bezdomne.

Chodzi zwłaszcza o osoby nocujące na ławkach, przystankach, w klatkach schodowych, altanach działkowych czy śmietnikowych. By pomóc, wystarczy zgłosić taką sytuację do Działu Pomocy Bezdomnym w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (tel. 12/430 45 46, e-mail: db@mops.krakow.pl) lub do Straży Miejskiej (tel. 986).

Jak wyjaśnia Iwona Surmaj z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, która z osobami bezdomnymi pracuje od kilkunastu lat, ten jeden telefon to „tylko tyle i aż tyle”. - Najważniejsze, by nie przechodzić obojętnie - podkreśla. - Potem cały system zadziała, ale jeżeli nie będzie tego pierwszego kontaktu, to tam pomoc nie dotrze.

- Pamiętajmy też, że sytuacja takiej osoby to często nie jest jej wybór. Nie oceniajmy ich i nie odmawiajmy pomocy, nie wiedząc, kim jest. Przecież udzielając pomocy drugiemu człowiekowi, pomagamy czyjemuś ojcu, matce, bratu - dodaje I. Surmaj.

Jak informuje Urząd Miasta Krakowa, placówki zajmujące się pomocą osobom bezdomnym oferują - wliczając w to mieszkania chronione i wspierane - 757 całorocznych miejsc noclegowych. W zimie ta liczba zwiększa się o ok. 120. Jak jednak zapewnia UMK, placówki nie odmawiają przyjęcia nikogo i w razie potrzeby organizują tzw. miejsca interwencyjne.

Według szacunków magistratu, w Krakowie w ciągu doby przebywa około tysiąca osób bezdomnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama