Nowy numer 33/2018 Archiwum

W Krakowie dusi smog

Po wczorajszych przekroczeniach norm stężenia szkodliwych pyłów wprowadzono darmową komunikację miejską dla kierowców. Powietrze nadal jest jednak fatalne.

By 9 stycznia poruszać się za darmo krakowską komunikacją miejską, wystarczy mieć dowód rejestracyjny swojego samochodu. Z każdym kierowcą może podróżować tyle osób, na ile zarejestrowane jest auto. To efekt niedzielnego smogu – normy w Krakowie były przekroczone kilkakrotnie.

Obecnie sytuacja nie wygląda lepiej – średnia ze wszystkich stacji pomiarowych to 480 proc. dopuszczalnej normy, czyli aż 240 mikrogramów pyłu PM10 na m sześc. powietrza. Z pyłem PM25 (drobniejszym i jeszcze groźniejszym dla zdrowia) jest jeszcze gorzej – średnia to 694 proc. normy.

Ok. godz. 10 najgorsze wyniki zanotował pyłomierz na al. Krasińskiego – tam poziom pyłu PM10 osiągnął 287 mikrogramy na m sześc. Niewiele lepiej było na ul. Złoty Róg – 277 mikrogramów. To ponad 5,5-krotne przekroczenie dopuszczalnej normy.

Jeśli chodzi o pył PM25, to o godz. 10 pyłomierz przy alejach Trzech Wieszczów wskazywał 204 mikrogramów. W tym przypadku norma wynosi 25 mikrogramów na m sześc., co oznacza, że w tej okolicy Krakowa była ona przekroczona ponad 8 razy.

W czasie tak wysokich stężeń pyłów w powietrzu nie powinno się wychodzić na spacery, a tym bardziej uprawiać sportów na zewnątrz. Wychodząc z domu, warto zaopatrzyć się w maskę antysmogową z odpowiednim filtrem. Nie należy także wietrzyć mieszkania.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma