Nowy numer 13/2024 Archiwum

Cyfrowy sezam dziedzictwa sakralnego

Fotokopie tysięcy skarbów małopolskich świątyń i klasztorów znajdą się na portalu internetowym "Sakralne dziedzictwo Małopolski". Ma on ruszyć jesienią 2019 r.

Projekt digitalizacyjny będą realizować pracownicy Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie przy finansowym wsparciu z funduszy europejskich. Umowę w tej sprawie podpisali dziś w krakowskim Domu Długosza, siedzibie rektoratu UPJPII, ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego, i dr Stanisław Sorys, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Dokładnie zostanie sfotografowanych 168 małopolskich zabytkowych obiektów sakralnych wraz z ich cennym wyposażeniem: ołtarzami, obrazami, monstrancjami, naczyniami liturgicznymi i archiwaliami. Jedno kliknięcie myszką komputerową otworzy dostęp do ponad 3 tys. dzieł sztuki sakralnej oraz 205 tys. kart archiwaliów, m.in. ze zbiorów Archiwum Krakowskiej Kapituły Metropolitalnej, Archiwum Kurii Metropolitalnej i znajdującego się w depozycie UPJPII Archiwum Metropolii Lwowskiej.

- Pokażemy te dzieła sztuki w ich oryginalnym sakralnym, nie muzealnym kontekście. Te, które służą na co dzień kultowi, są dosyć łatwo dostępne dla osób docierających do danej świątyni. Wiele innych znajduje się jednak w zakrystiach, na plebaniach, za klasztorną klauzurą, gdzie trudno je zobaczyć - mówi dr Józef Skrabski, historyk sztuki z UPJPII, kierownik projektu digitalizacyjnego.

Na portalu będzie można zobaczyć nie tylko dzieła znane już wcześniej, ale także te, które zostały odkryte niedawno. - W trakcie prac digitalizacyjnych w pochodzącym z fundacji Jana Długosza średniowiecznym kościele w Raciborowicach na zaplecku ambony odkryliśmy nieznany do tej pory XVI-wieczny obraz Matki Bożej. Podczas badań okazało się, że znajdował się on niegdyś w katedrze na Wawelu - opowiada dr Skrabski.

Twórcy portalu nie ograniczą się jedynie do umieszczania cyfrowych kopii dzieł sztuki i archiwaliów. Będą dołączone do nich również obszerne informacje o ich twórcach oraz dziejach owych dzieł.

Co ciekawe, poza archiwaliami, na portalu nie będzie kopii dzieł sztuki sakralnej z krakowskich świątyń, klasztorów i muzeów. - One są już bardzo dokładnie zbadane i opisane, część z nich w formie cyfrowej jest sukcesywnie zamieszczana na portalu "Wirtualne muzea Małopolski". Dlatego koncentrujemy się na obiektach pozakrakowskich - wyjaśnia dr Skrabski.

Radości z podpisania umowy nie kryli jej sygnatariusze. - Działania podjęte w trakcie projektu posłużą zarówno postępowi badań naukowych, nie tylko na naszej uczelni, jak i szerokiemu dostępowi do dziedzictwa sakralnego - zapowiada ks. rektor Zyzak.

- Dzięki temu projektowi zarówno Małopolanie, jak i odwiedzający licznie nasz region turyści będą się mogli zapoznać wirtualnie z sakralnym dziedzictwem Małopolski, co stanie się zapewne zachętą do zetknięcia się z nim w rzeczywistości - podkreśla wicemarszałek Sorys.

Na realizację projektu zostanie przeznaczonych 4,7 mln zł. Większość z nich pochodzi z dotacji przyznanej przez Urząd Marszałkowski z funduszy europejskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy