Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Piotr Legutko szefem TVP Historia

Były dyrektor Telewizji Kraków, kierujący również niegdyś "Gościem Krakowskim", został dyrektorem kanału tematycznego Telewizji Polskiej - TVP Historia.

Nominację otrzymał 11 stycznia, obowiązki obejmie w poniedziałek 16 stycznia.

Piotr Legutko, dziennikarz i publicysta, był już wcześniej obecny na antenie TVP Historia, nadającej od 2007 r. programy i filmy historyczne.

- W okresie, gdy kanałem kierował Artur Dmochowski, obecny prezes Polskiej Agencji Prasowej, prowadziłem tam trzy cykle tematyczne. Było to efektem moich publicystycznych zainteresowań pokazywaniem historii. Jestem m.in. autorem książki „Jedyne takie muzeum. Odzyskana pamięć o Powstaniu Warszawskim”, poświęconej Muzeum Powstania Warszawskiego - mówi P. Legutko.

Nowy dyrektor nie chce mówić szerzej o swoich planach związanych z kierowaniem telewizyjnym kanałem historycznym. - Nie objąłem jeszcze funkcji, więc nie znam dokładnie budżetu, jakim będę mógł dysponować. TVP Historia jest obecnie kanałem emisyjnym i nie produkuje własnych filmów. Chciałbym jednak współpracować z regionalnymi ośrodkami telewizyjnymi, gdzie powstają ciekawe filmy i programy historyczne, które mogłyby być wykorzystywane również na naszej antenie ogólnopolskiej. Sądzę, że może się również otworzyć pole współpracy z innymi instytucjami - dodał.

56-letni Piotr Legutko jest krakowianinem, ma żonę i dwóch synów. Jest polonistą z wykształcenia, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako dziennikarz i publicysta był m.in. redaktorem "Czasu Krakowskiego", którym kierował w latach 1995-1997, redaktorem naczelnym "Nowego Państwa" w latach 2005-2006 oraz redaktorem naczelnym "Dziennika Polskiego" w latach 2007-2011. Był również związany z "Gościem Niedzielnym", m.in. jako członek redakcji i publicysta działu krajowego oraz w latach 2012-2016 kierownik krakowskiego oddziału "Gościa".

P. Legutko ma duże doświadczenie telewizyjne. W latach 2006 i 2007 był kierownikiem redakcji publicystyki TVP 1, a później zastępcą dyrektora Agencji Informacji TVP. Od końca lutego do końca grudnia 2016 r. był szefem TVP Kraków.

Wykłada również dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz pełni funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Czytaj także:

Zmiana w TVP Kraków

Piotr Legutko szefem TVP Kraków

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama