Najważniejszym pasażerem był papież Franciszek

Kraków Airport podsumowuje 2016 rok i przedstawia plany na 2017.

Decyzja o budowie nowej drogi startowej, Światowe Dni Młodzieży, Routes Europe 2016 oraz zapewnienie ciągłości pracy modernizowanego terminalu pasażerskiego - to najważniejsze wydarzenia i wyzwania minionego roku na krakowskim lotnisku. A najważniejszym wyzwaniem najbliższych lat jest budowa drogi startowej w porozumieniu z lokalną społecznością.

- Rośnie liczba osób, dla których podróż samolotem przestaje być zbytecznym luksusem, a staje się podstawowym, niezbędnym środkiem lokomocji. Dynamiczny wzrost liczby obsługiwanych co roku przez polskie lotniska pasażerów jest najlepszym dowodem na potwierdzenie tych słów. Podobnie jest z rozwojem gospodarczym i kulturalnym Krakowa oraz szerzej - całego regionu. Nie jest on możliwy bez nowoczesnego lotniska, które oferuje atrakcyjną siatkę połączeń i najwyższy poziom świadczonych usług - podkreśla Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Na tradycyjnym podsumowaniu roku władze lotniska spotkały się z dziennikarzami obsługującymi wydarzenia związane z Kraków Airport. Konferencja prasowa, co było małą niespodzianką, odbyła się w zupełnie nowej części portu, bo w terminalu VIP-owskim, z którego korzystają politycy, biznesmeni czy hierarchowie kościelni.

W 2016 roku krakowskie lotnisko obsłużyło prawie 5 mln pasażerów, w tym Ojca Świętego Franciszka, który - podobnie, jak 40 tys. pielgrzymów - przybył drogą lotniczą na Światowe Dni Młodzieży. - To był niewątpliwie nasz najważniejszy pasażer. Jesteśmy dumni, że Kraków Airport przyjmował papieża Franciszka - wspominał R. Włoszek.

Port był także gospodarzem Routes Europe 2016, największego dotychczas europejskiego forum - spotkania przedstawicieli linii lotniczych, lotnisk oraz branży turystycznej. Do Krakowa przyjechała rekordowa liczba 1261 delegatów. Przedstawiciele Kraków Airport dobrze wykorzystali ten czas, co pokazuje liczba nowych połączeń.

Miniony rok dla krakowskiego portu to także zakończenie modernizacji i rozbudowa terminalu pasażerskiego. Wartość inwestycji to 415 mln zł, która została sfinansowana z pieniędzy własnych spółki, obligacji, a także funduszy unijnych. Dzięki temu zwiększyły się bezpieczeństwo, komfort oraz standard świadczonych usług. Przebudowany terminal ma ponad 55 tys. m kw. powierzchni. Zainstalowano w nim najnowocześniejszy w Polsce system kontroli bagażu rejestrowanego, oparty na urządzeniach CT (tomografii komputerowej).

W minionym roku oddany został do użytku parking terenowy, który może pomieścić prawie 900 samochodów osobowych. I - co ciekawe - ceny za parkowanie przy niemal samym terminalu są bardzo atrakcyjne. Za 5 dni postoju należy zapłacić 39 zł.

W 2016 roku w Kraków Airport obsłużono 4 983 645 pasażerów, czyli o 18 proc. więcej (ponad 760 tys. osób) niż rok wcześniej i odnotowano 41 902 operacji lotniczych, co oznacza wzrost o 15 proc. w stosunku od roku 2015 (więcej o 5 557). Rekordy obsłużonych podróżnych notowano co miesiąc, a najwięcej pasażerów odprawiono w sierpniu - prawie 500 tys. osób. Dobowy rekord padł 1 sierpnia – 22 552 osób. Przypomnijmy, że przełom lipca i sierpnia to czas trwania ŚDM.

W ubiegłym roku Kraków miał 86 połączeń regularnych i czarterowych. Z lotniska operowało 21 przewoźników. W 2016 r. najpopularniejsze kierunki z/do Krakowa to (podobnie, jak w ostatnich latach) Londyn, Warszawa i Frankfurt. Zaś najczęściej wybieranym kierunkiem wakacyjnym było hiszpańskie Alicante. - Chcemy zwiększyć ruch czarterowy - zapewniał prezes Kraków Airport. Ale trzeba pamiętać, że do wielu znanych kurortów w Hiszpanii (np. Wyspy Kanaryjskie), Włoszech czy Grecji przez cały rok albo w sezonie letnim odbywają się regularne rejsy, np. Ryanaira.

Krakowskie lotnisko od wielu lat prowadzi szeroką działalność z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Jednym z głównych projektów jest realizowany od 7 lat konkurs grantowy "Wspieramy Sąsiadów", w ramach którego zrealizowano do tej pory 121 projektów na terenach sąsiadujących z lotniskiem gmin Liszki i Zabierzów.

Lotnisko otrzymało w 2016 r. m.in. tytuł Mecenasa Kultury Krakowa, a także znalazło się na Liście Firm Odpowiedzialnych Społecznie, publikowanej przez "Gazetę Prawną".

Zdaniem R. Włoszka, w 2017 r. jest możliwe przekroczenie 5 mln obsłużonych pasażerów. Swoje loty na trasie Tel Awiw-Kraków rozpoczną izraelskie linie lotnicze El-Al, a po prawie 7 latach przerwy od 3 lipca do Krakowa wraca bezpośrednie połączenie ze Stanami Zjednoczonymi (do Chicago). Loty będą obsługiwane raz w tygodniu przez nowoczesne i nowe boeingi 787, należące do Polskich Linii Lotniczych LOT.

W sumie w 2017 r. przewoźnicy uruchomią 12 nowych połączeń. Oprócz wspomnianych będzie jeszcze Düsseldorf, Chania, Porto, Lourdes, Pescara, Wenecja, Walencja, Lamezia, Sztokholm i Birmingham.

W 2017 r. rozpocznie się przebudowa najstarszej (południowo-zachodniej) części płaszczyzny postojowej na krakowskim lotnisku (tzw. PPS). Zaplanowano całkowite wyburzenie istniejącej konstrukcji nawierzchni betonowej i budowę nowej nawierzchni o zwiększonej nośności, dostosowanej do stosowanych obecnie standardów i wyposażonej w odpowiednią infrastrukturę.

W bieżącym roku Kraków Airport planuje wybudować łącznik między hotelem a kładką, tak, by goście Hilton Garden Inn mogli komfortowo przejść do terminalu, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.

Niewątpliwie najważniejszym zadaniem inwestycyjnym stojącym przed krakowskim lotniskiem jest budowa nowej drogi startowej. To kluczowy element przyjętego w ubiegłym roku przez zgromadzenie wspólników planu inwestycyjnego do 2023 r. Przygotowania do realizacji tej inwestycji port rozpoczął od podjęcia dialogu z lokalną społecznością.

W 2017 r. wprowadzone zostaną kolejne udogodnienia dla pasażerów, m.in. dwa dodatkowe punkty kontroli bezpieczeństwa, przechowalnia bagażu oraz stanowiska samodzielnego nadawania bagażu (self-service bag drop-off) - pierwsze w Polsce urządzenia pozwalające na samodzielne nadawanie bagażu przez pasażera. Docelowo uruchomionych zostanie 10 stanowisk współużytkowanych przez większość przewoźników.

W pierwszej połowie roku zaplanowano również uruchomienie Centrum Edukacji Lotniczej - programu skierowanego dla dzieci i młodzieży. Zajęcia - wycieczki, warsztaty oraz teatrzyki dla najmłodszych - będą dopasowane do grup wiekowych. Centrum Edukacji Lotniczej będzie w dawnym terminalu T2, który zostanie wyposażony i zaadaptowany na ten cel w drodze konkursu ogłoszonego przez Kraków Airport.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W sezonie zima 2016/2017 krakowskie lotnisko oferuje 65 połączeń regularnych do 57 portów w 17 krajach. Kraków Airport posiada zdywersyfikowaną siatkę połączeń lotniczych, dzięki czemu pasażerowie mogą korzystać z bogatej oferty przewozowej zarówno przewoźników tradycyjnych, jak i niskokosztowych. Dzięki bezpośrednim połączeniom lotniczym do największych portów przesiadkowych w Europie pasażerowie mogą dolecieć do każdego, najbardziej odległego miejsca na świecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..