Nowy numer 29/2021 Archiwum

Relikwie Polaków trafią do sanktuarium w Rzymie

W czwartek 19 stycznia o godz. 20.30 do sanktuarium Męczenników XX i XXI wieku w rzymskiej bazylice św. Bartłomieja na wyspie tyberyjskiej trafią relikwie pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy męczenników - koszula koloratkowa bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i sandały bł. Michała Tomaszka z krakowskiej prowincji franciszkanów.

Uroczystość odbędzie się w obecności wyższych przełożonych - prowincjałów, kustoszów i sekretarzy prowincji - zakonu franciszkanów ze wszystkich kontynentów.

Po raz pierwszy mieszkańcy Włoch będą mogli otrzymać obrazki błogosławionych z ich relikwiami II stopnia (cząstki ubrań) oraz obrazki z modlitwą papieża Franciszka o pokój i zachowanie od terroryzmu za ich przyczyną. W tym czasie każdy będzie mógł również kupić różańce z relikwiami oraz materiały informacyjne o ich życiu, działalności i męczeństwie (książki, filmy i foldery).

W sanktuarium Męczenników XX i XXI wieku w Rzymie znajdują się relikwie chrześcijan z całego świata, którzy w czasach współczesnych oddali życie za Chrystusa. Są również pamiątki po nich - rzeczy, których używali.

Spośród polskich męczenników są już tam m.in. św. Maksymilian Maria Kolbe i bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Teraz dołączą do nich błogosławieni misjonarze męczennicy oo. Z. Strzałkowski i M. Tomaszek.

Polscy franciszkanie ponieśli śmierć męczeńską w Pariacoto w Peru w 1991 r., a w roku 2015 zostali beatyfikowani. Więcej informacji na stronie internetowej: www.meczennicy.franciszkanie.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama