Nowy numer 42/2021 Archiwum

Bóg obecny w dźwiękach

Shrek i ślub były tylko pretekstem do głębszego zastanowienia się nad muzyką sakralną. Katechezę "Dlaczego na ślubie nie będzie Alleluja ze Shreka", która odbyła się w bazylice Mariackiej w ramach cyklu "Kiedy Msza przestaje być nudna", wygłosił o. Grzegorz Doniec OP.

Spotkanie tradycyjnie zaczęło się Mszą św., po której o. Doniec przekonywał, jak ważną rolę w liturgii odgrywa muzyka sakralna, i że nie jest ona tylko dodatkiem do liturgii, ale sama jest liturgią.

- Muzyka sakralna ma bardzo ważne zadanie - jest komponowana i wykonywana po to, aby w formie artystycznej wyrazić prawdy wiary i poprowadzić wspólnotę w czasie akcji liturgicznej - tłumaczył dominikanin.

A jakie miejsce zajmuje w kościele schola podczas Mszy św.? Niejednokrotnie zdarza się, że ludzie skupiają uwagę na śpiewających, a nie na Chrystusie...

- Czy chór nie powinien być na chórze? Czy grupa musi konfrontować się twarzą w twarz ze wspólnotą? Czy chór raczej nie dawałby lepszego świadectwa i nie lepiej służył wspólnocie, kiedy wykonywałby muzykę, będąc niewidocznym? Dodajmy: muzykę, która poruszałaby chociaż jedną osobę w kościele. To już będzie dużo - mówił o. Doniec.

Jego zdaniem, nie każdy typ muzyki może wyrazić prawdę o sacrum i poprowadzić ku niemu. Również nie każda muzyka świata nadaje się do dawania świadectwa wiary.

Na koniec katechezy dominikanin podał radę tym, którzy zastanawiają się nad doborem pieśni na ślub: - Warto dać spokój Shrekowi, Indianie Jonesowi czy Królowi Lwu, gdyż w ogóle nie wiedzą, o co chodzi w tych wydarzeniach liturgicznych, do których są zapraszani. Ta muzyka pochodzi zupełnie z innej sfery i nie czuje się dobrze w sferze spotkania z Bogiem, gdyż wychodzi jej płytkość i jałowość. Zostawmy ją w przestrzeni profanum - podkreślał.

Katechezy dotyczące Mszy św. w każdy drugi czwartek miesiąca (od czerwca do października) prowadzi w kościele Mariackim Wspólnota "Sala na Górze" wraz z Fundacją "Dominikański Ośrodek Liturgiczny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama