Nowy numer 38/2021 Archiwum

Co jest ukryte pod skrzydłami aniołów?

Wystawa "Pod skrzydłami aniołów", czyli zbiór prac osób należących do Małopolskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, prezentowana jest w Centrum Kultury Ruczaj.

Anioły, istoty piękne i dobre, pośrednicy między Bogiem a człowiekiem, są tematem podejmowanym przez wielu twórców - ludzi pędzla i pióra. Mówi się o nich szczególnie w okresie Narodzenia Pańskiego. To właśnie Archanioł Gabriel, jeden z najpotężniejszych wysłanników niebiańskich, zwiastował Maryi przyjście na świat Bożego Syna.

Motyw anioła podjęli w swoich pracach artyści należący do Małopolskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. - Nasza wystawa ma charakter symboliczny. Chcemy pod skrzydłami wszechobecnych aniołów zmieścić treści nie tylko estetyczne, ale również skłonić do głębszych przeżyć duchowych - mówi Longina Bujas, wiceprezes MSTK.

- W naszym centrum kultury w okresie świąt Bożego Narodzenia prezentujemy prace, które bezpośrednio lub pośrednio mają związek z aniołami. Stanowią one część kultury, zarówno ogólnej, duchowej, jak i - dla większości Polaków będących katolikami - religijnej. Anioły kojarzą się z czymś dobrym, opiekuńczym, a nawet świętym i błogosławionym, dlatego chętnie zapraszamy je do naszego domu - dodaje Lucyna Marszałek, kierownik CKR.

Ekspozycja składa się z obrazów namalowanych rozmaitymi technikami - od tradycyjnych akwarel i olejów, przez kolorowe farby witrażowe, aż po różne rodzaje gliny. - Możemy podziwiać tu nie tylko wizerunki aniołów, ale też ikony, kapliczki, kościoły i pejzaże - wyjaśnia Aleksandra Poźniak, która zajęła się aranżacją kolekcji.

Małopolskie Stowarzyszenie Twórców Kultury zostało założone w 1983 r. w Krakowie i jest kontynuacją działalności Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Aktualny skład tworzą osoby reprezentujące różne profesje, pasjonujące się twórczością - malarstwem, poezją i prozą, fotografią i rękodziełem. Od 2010 r. prezesem stowarzyszenia jest Bożena Dziedzic, z wykształcenia pedagog. Spotkania członków i sympatyków odbywają się raz w miesiącu, a dwa razy do roku organizowane są prezentacje literackie i wernisaże malarskie. W stowarzyszeniu działają 3 sekcje - literacka, malarska i rękodzieła artystycznego.

Wystawę można oglądać do 31 stycznia w godz. od 11 do 15 lub po uzgodnieniu innej godziny. Centrum Kultury Ruczaj znajduje się przy ul. Rostworowskiego 13.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama