O planach na najbliższe miesiące opowiedziała podczas konferencji prasowej Romana Agnel, założycielka i dyrektor artystyczna Baletu Dworskiego "Cracovia Danza".
Ważną nowością po zakończeniu roku jubileuszowego będzie stałe krakowskie miejsce, gdzie będą prezentowane spektakle baletu. Już 25 stycznia w Teatrze Variete cykl "Cracovia Danza: dla tańca" otworzy tam przedstawienie, które w grudniu w Filharmonii Krakowskiej zobaczyło już sporo dzieci. Mowa o bajce "Śpiąca Królewna", która zostanie opowiedziana barokowym tańcem oraz muzyką, i którą teraz obejrzeć mogą całe rodziny.
21 lutego na scenie Teatru Variete zobaczymy natomiast spektakl "Balet o kawie", 6 kwietnia - widowisko "Kiedy Polska była chrzczona", 11 maja przedstawienie "Ballet des Nations", a 14 czerwca spektakl "Alla Polacca".
Co więcej, po sukcesie happeningów, w ramach których przez cały ub. rok balet pojawiał się w najbardziej zaskakujących miejscach miasta, cykl "Cracovia Danza: balet w mieście" otrzyma nowe otwarcie, które będzie się nazywało "Tradycja". Pierwsza jego odsłona miała miejsce 6 stycznia, kiedy Balet "Cracovia Danza" wziął udział w "Spacerowniku" Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W siarczystym mrozie balet przed Muzeum Teatralnym oraz przed restauracją Wesele zatańczył krakowiaki, polonezy, polki a także przedstawił taniec z chochołami. W jakich jeszcze nietypowych miejscach i porach zobaczymy tancerzy? Na razie musi to pozostać tajemnicą.
Jak również zapowiada R. Agnel, w tym roku "Cracovia Danza" razem z Akademią Muzyczną w Krakowie przygotowuje premierowe widowisko baletu pantomimy "Harnasie" Karola Szymanowskiego. W spektaklu udział weźmie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego. Premiera została zaplanowana na listopad i odbędzie się ona w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Balet w 2017 r. będzie się pojawiał na występach równie często w kraju, co i za granicą. Tancerze wystąpią m.in. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, w Krynicy podczas Festiwalu im. Jana Kiepury (wystąpią z udziałem m.in. Sinfonietty Cracovii oraz Andrzeja Lamperta). Pojadą też na Węgry, do Kanady, Francji, Austrii i Indii.
Ważną datą w kalendarzu będzie z kolei 30 lipca, kiedy to rozpocznie się XVIII Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza". Trwające tydzień święto tańca tym razem otrzyma podtytuł "Na Dalekim Wschodzie". W tej edycji wezmą udział artyści z całego świata, w tym po raz pierwszy z Korei.
Od 18 stycznia Balet "Cracovia Danza" ma także nową stronę internetową, przeznaczoną również na urządzenia mobilne. Jej adres to cracoviadanza.pl.
Warto dodać, że w ciągu 10 lat swej działalności balet wystawił 40 premier i zorganizował 4 tys. warsztatów, wykładów i występów (podczas ŚDM Kraków 2016 zespół podziwiał także papież Franciszek). Zespół odbył też 50 podróży zagranicznych do wielu krajów świata, w tym do m.in. Chin, Japonii, USA, Indii i Korei, a zaprezentował się przed milionową publicznością.
W samym tylko 2016 r. balet przygotował 562 wydarzenia (spektakle, warsztaty, wykłady) a wystąpił dla w sumie 100 tys. widzów. Artyści w ub. roku przejechali też 50 tys. km, odbyli 5 podróżny zagranicznych (Indie, Grecja, Niemcy, Węgry, Korea) i wystawili 5 premier oraz 4 pokazy przedpremierowe.
Balet Dworski "Cracovia Danza" cały ubiegły rok świętował swoje 10. urodziny, m.in. organizując comiesięczne happeningi. Na 11 rok swojej działalności również ma w planie wiele atrakcji dla mieszkańców Krakowa Monika Łącka /Foto Gość