Nowy numer 38/2021 Archiwum

Nagroda dla Lecha Polakiewicza

Fizyk z Torunia, autor audycji o rodzinie w Radiu Maryja, animator wspólnoty Domowego Kościoła, otrzymał dziś w Krakowie prestiżowe wyróżnienie - Nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca Rodziny.

Ustanowiła ją w 1997 r. krakowska Fundacja "Źródło", wydająca pod tą samą nazwą tygodnik rodzin katolickich, obchodzący w bieżącym roku jubileusz 25-lecia. Jest przyznawana osobom, które szczególnie zasłużyły się dla umacniania rodziny i propagowania wartości rodzinnych. Wyróżnienie wręczono 19 stycznia w sali Senackiej Politechniki Krakowskiej, której studentem i pracownikiem był niegdyś Jerzy Ciesielski (1929-1970), aktywny uczestnik duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez Karola Wojtyłę i bardzo przezeń ceniony. Obecnie jest kandydatem na ołtarze. 17 grudnia 2013 r. papież Franciszek podpisał dekret uznający heroiczność jego cnót.

Tegoroczny laureat urodził się w 1943 r., mieszka w Toruniu. Jest fizykiem, absolwentem Uniwersytetu Toruńskiego, ojcem trojga dzieci. Od 1994 r. wraz ze zmarłą w ubiegłym roku żoną Elżbietą prowadził na antenie Radia Maryja cotygodniowe audycje dla małżonków i rodziców, których wyemitowano już 1200. Małżonkowie prowadzili również spotkania dla narzeczonych. Byli też członkami wspólnoty Domowego Kościoła.

Lech Polakiewicz, jak każdy z dotychczasowych laureatów Nagrody im. Ciesielskiego, otrzymał ikonę przedstawiającą Świętą Rodzinę. - Robiliśmy z żoną jedynie to, co należało. Naszym przesłaniem była służba innym małżeństwom. Bo nie ma dobrej rodziny, gdy nie ma małżonków - powiedział L. Polakiewicz.

W uroczystości wzięła udział, jak zwykle, Danuta Ciesielska, wdowa po patronie nagrody. Nagrodę Ciesielskiego otrzymali do tej pory: Franciszek Adamski, Włodzimierz Bojarski, Zbigniew Cichoń, Zbigniew Chojnacki, Józef Dąbrowski, Włodzimierz Fijałkowski, Jan Maria Jackowski, Marek Jurek, ks. Tomasz Kancelarczyk, Stanisław Kogut, Marek Krobicki, Rafał Michalik, Marian Paluch, Jacek Pulikowski, o. Tadeusz Rydzyk, Czesław Ryszka, bp Stanisław Stefanek, Antoni Szymański, Gabriel Turowski i Paweł Wosicki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama