Nowy numer 38/2021 Archiwum

Władza przez nauczanie

Ingres abp. Marka Jędraszewskiego do katedry na Wawelu zaplanowano na 28 stycznia - w dniu liturgicznego wspomnienia św. Tomasza z Akwinu.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 11, jednak proboszcz katedry ks. Zdzisław Sochacki przypomina, że chętni do uczestnictwa w ingresie powinni przyjść znacznie wcześniej. - Wejście w ostatniej chwili może być mocno utrudnione - zaznacza ks. Sochacki.

Obecność na ingresie zapowiedzieli bowiem prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Obecni będą także dotychczasowy metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, kard. Zenon Grocholewski, kard. Kazimierz Nycz, biskupi, kapłani oraz wierni. W katedrze może się zmieścić ok. 2 tys. osób, na placu przed nią, gdzie ustawiony zostanie telebim - kolejny tysiąc.

O godz. 10.45 zacznie bić dzwon Zygmunt. Arcybiskup Jędraszewski wejdzie do katedry znajdującym się po jej prawej stronie tzw. wejściem królewskim. Po powitaniu przez kanoników kapituły katedralnej nowy metropolita krakowski uda się do konfesji św. Stanisława, by ucałować relikwie swojego świętego poprzednika, a następnie do kaplicy Najświętszego Sakramentu (za głównym ołtarzem). To właśnie przy ołtarzu koronacyjnym - po przebraniu się w szaty liturgiczne - odbędzie się główna część uroczystości.

Bullę papieża Franciszka, w której mianuje on abp. Jędraszewskiego metropolitą krakowskim, ukaże zgromadzonym nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio (on też rozpocznie Mszę św.). Tekst bulli w języku polskim odczyta diakon. Później nowy metropolita otrzyma insygnia jego biskupiej władzy - dziekan kapituły katedralnej założy mu racjonał św. Królowej Jadwigi (zakładany na ramiona pas, używany przez biskupów krakowskich), a nuncjusz wręcz abp. Jędraszewskiemu pastorał. Następnie podprowadzi on metropolitę do katedry. - Biskup sprawuje bowiem władzę, ale poprzez nauczanie - wyjaśnia ks. Stanisław Mieszczak.

Następnie wyrazy szacunku i posłuszeństwa nowemu arcybiskupowi złożą biskupi pomocniczy, przedstawiciele duchowieństwa diecezjalnego, zakonów oraz świeckich. Dalszej części Mszy św. przewodniczył będzie już abp. Marek Jędraszewski.

Po zakończeniu Eucharystii - zgodnie z życzeniem nowego metropolity - dla wszystkich uczestników uroczystości przygotowany zostanie obiad. Posilić będzie się można w krakowskim seminarium duchownym przy ul. Podzamcze oraz w klasztorze franciszkanów (ul. Franciszkańska). Najważniejsi goście na posiłek udadzą się natomiast do rezydencji arcybiskupów krakowskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama