Nowy numer 8/2021 Archiwum

Zachwyć się Bogiem - na narciarskim stoku

W małopolskich Zembrzycach trwają RekoSKI - niezwykłe rekolekcje łączące troskę o ducha i ciało.

- Chcieliśmy, by była to atrakcyjna propozycja na ferie zimowe. Dodatkowo w tym roku postanowiliśmy stworzyć młodym ludziom przestrzeń, gdzie mogliby zrealizować zachętę papieża Franciszka, który podczas Światowych Dni Młodzieży mówił, by „zejść z kanapy”. Stąd pomysł na RekoSKI - rekolekcje szlifujące umiejętności zjazdowe, jak i duchowe - tłumaczy o. Łukasz Buksa OFM, pomysłodawca inicjatywy, która w tym roku organizowana jest już po raz piąty.

Pismo Święte, konferencje, modlitwa i śnieżne szaleństwo na snowboardzie lub nartach - tak w skrócie można opisać rekolekcje, które do najbliższego piątku pod hasłem: "Zachwycić się Bogiem - otworzyć serce na drugiego" odbywają się w Zembrzycach.

Wszystko jest jednak uporządkowane. Każdy dzień rozpoczyna konferencja wprowadzająca w temat dnia. A ten zgodnie z hasłem spotkania porusza zagadnienia związane z sercem człowieka i jego rolą w relacjach z bliźnimi, przebaczeniem, odkryciem miłości Boga najpełniej objawionej w Eucharystii oraz podjęciem konkretnych działań w trwającym Roku św. br. Alberta.

- Po śniadaniu zaczyna się około 4-godzinny czas ćwiczeń na stoku. Potem wracamy na toaletę i obiadokolację. Dzień kończy blok modlitewnego czuwania składający się z nauki śpiewu, konferencji, pracy w grupach z podsumowaniem oraz modlitwy przed Najświętszym Sakramentem - opisuje dalej o. Buksa.

Co ważne, by uczestniczyć w RekoSKI, nie trzeba być już narciarzem czy snowboardzistą. - Na stoku na naszych uczestników czeka profesjonalna kadra instruktorska, która zarówno uczy po początkujących, jak i pomaga doskonalić jazdę tym, którzy mieli już coś wspólnego z deskami - zapewnia franciszkanin.

Takie połączenie zmagań o tężyznę fizyczną i duchową bardzo przypadło do gustu uczestnikom wyjazdowych rekolekcji. - To już mój kolejny turnus i co roku wracam tutaj z przyjemnością. Zawsze szukałem rekolekcji, które nie polegałyby jedynie na siedzeniu i słuchaniu, ale aktywnym spędzaniu czasu. I wreszcie znalazłem - mówi Łukasz. - Ten wyjazd polecił mi brat. I rzeczywiście jest tak, jak mówił - panuje bardzo rodzinna atmosfera, w której można aktywnie spędzić czas i jednocześnie pogłębić swoją relację z Bogiem - dodaje Maja.

Oprócz małopolskich RekoSKI franciszkanie zorganizowali już podobne spotkanie w okręgu podkarpackim. Następne odbędą się od 6 do 10 lutego, a następnie od 13 do 17 lutego oraz od 20 do 24 lutego i będą przeznaczone odpowiednio dla starszych, dla mieszkańców okręgu dolnośląskiego i okręgu warszawskiego. W tym roku w nowatorskiej formie zimowego wypoczynku weźmie udział prawie 250 osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama