Nowy numer 37/2021 Archiwum

Wylicytuj papieskie medale!

Srebrny i jeden brązowy upamiętniają Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, a drugi brązowy - podróż papieża Franciszka do Polski na ŚDM Kraków 2016. Dary Ojca Świętego znajdą się na aukcji podczas koncertu Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" dla artystów w potrzebie.

Pierwszy z tych artystów to Maciej Negrey, od 1979 r. wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. Negrey jest też autorem licznych publikacji o twórczości najwybitniejszych kompozytorów w historii światowej muzyki. Jego utwory wykonywane były m.in. w Holandii, Szwajcarii, Czechach, na Ukrainie i Słowacji.

Przed dwoma laty u pana Macieja zdiagnozowano nowotwór trzustki, na który w 2009 r. zmarła jego żona - Wiesława Berny-Negrey, muzykolog i redaktor wydawnictw muzycznych. Od tego momentu pan Maciej sam opiekuje się synami. Młodszy z nich, 28-letni Jan, choruje na depresję. Starszy, 40-letni Wojciech, ma porażenie mózgowe, porusza się na wózku.

Oprócz nowotworu, przez który pan Maciej przeszedł rozległą, okaleczającą operację i był poddany chemioterapii, choruje on też na cukrzycę. Mimo to cały czas prowadzi wykłady na krakowskiej Akademii Muzycznej, uczestniczy w sympozjach muzykologicznych, pisze artykuły, a pod koniec ub. roku obronił doktorat.

Drugi z artystów, Andrzej Brandstatter, to muzyk, który od kilku lat walczy ze stwardnieniem rozsianym. Brandstatter to także krzewiciel góralskiej kultury - jest m.in. współzałożycielem zespołu Krywań oraz fundacji Pro Artis, która pomaga zdolnym dzieciom i młodzieży z Podhala (i nie tylko), także niepełnosprawnym.

Trzeci artysta, Adam Moszumański, zmaga się z chorobą Parkinsona, a publiczność zna go jako gitarzystę basowego i wiolonczelistę, który przed laty grał z zespołami Anawa oraz Wawele.

Pomóc chce im Anna Dymna, która od kilku lat w okolicach walentynek organizuje koncerty. Co roku wyszykuje ona krakowskich artystów, którzy z różnych przyczyn, najczęściej zdrowotnych, znaleźli się się w trudnej sytuacji materialnej.

Koncert, który w tym roku odbędzie się 12 lutego (początek o godz. 17) w Filharmonii Krakowskiej, dedykowany będzie tym właśnie trzem muzykom. Koncertowi tradycyjnie towarzyszyć będzie aukcja piór oraz innych przedmiotów przekazanych na ten cel przez znane i lubiane osobistości życia publicznego (artystów, aktorów, sportowców, polityków, duchownych).

Wśród najcenniejszych rzeczy czekających na nowych właścicieli są papieskie medale, kombinezon Kamila Stocha oraz puchar, który nasz skoczek wywalczył w tegorocznych zawodach w Zakopanem, filiżanka od premier Beaty Szydło, zestaw piśmienny od Jarosława Kaczyńskiego, długopis od Donalda Tuska, pióro Andrzeja Sapkowskiego.

Gwiazdą koncertu "Groj, muzycko, groj! Miłość ceko na nos" będzie Zakopower, obok którego wystąpią też zespoły Białcanki i Hajlandery, a także Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej. Aukcję poprowadzą Anna Dymna i Bronisław Maj.

Bilety na koncert można kupić w kasie filharmonii oraz na platformie ebilet.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama