Nowy numer 9/2021 Archiwum

Dar arcybiskupa krakowskiego dla papieża

Abp Marek Jędraszewski podarował Ojcu Świętemu figurkę św. Siostry Faustyny z jej relikwiami. To wyraz wdzięczności za nominację na urząd metropolity krakowskiego.

Arcybiskup spotkał się z papieżem w czwartek, 9 lutego przed południem, w związku z zebraniem plenarnym Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, której członkiem jest abp. Marek Jędraszewski.

Podarowana przez niego Ojcu Świętemu niewielka figurka przedstawia Apostołkę Bożego Miłosierdzia w ruchu, ze wzrokiem zwróconym ku górze. Św. Faustyna prawą rękę trzyma na sercu, i lewą niesie obraz Jezusa Miłosiernego. Figurkę wykonała ze sztucznego kamienia Krystyna Fałdyga-Solska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, rzeźbiarka mieszkająca i pracująca w Łodzi, autorka licznych pomników o tematyce sakralnej - m. in. św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana i św. Faustyny.

Do figurki przymocowany jest relikwiarz, zawierający cząstkę kości zakonnicy. Relikwie zostały przekazane przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała święta siostra Faustyna.

Abp Marek Jędraszewski przebywa w Rzymie w związku z zebraniem planarnym Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, której członkiem jest od listopada 2013 roku. Oprócz stałych pracowników kongregacji w jej skład wchodzą także kardynałowie i biskupi mianowani przez papieża. Zebrania plenarne Kongregacji odbywają się raz na trzy lata.

W czwartek rano metropolita krakowski przewodniczył także Mszy św. dla Polaków przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama