Nowy numer 37/2021 Archiwum

Basia wywąchała 35 kg narkotyków

Ma 13 lat, w służbie Straży Granicznej w Zakopanem jest od 2005 r. Czy przejdzie na emeryturę?

Basia to jeden z 12, a zarazem najstarszy pies służbowy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. W trakcie 12-letniej służby (długoletniej, jak na psa służbowego) Basia ujawniła około 35 kg substancji narkotycznych i psychotropowych. Kilkadziesiąt razy uczestniczyła w działaniach prowadzonych przez Straż Graniczną, jak również przez służby współdziałające, takie jak Policja czy Żandarmeria Wojskowa.

Wykrywanie tych substancji to niejedyna działalność służbowa sympatycznej foxterierki. Z jej udziałem przeprowadzono bardzo liczne prelekcje dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. W trakcie spotkań przybliżano tematykę związaną z zagrożeniami płynącymi z posiadania i zażywania narkotyków.

Jak mówi Dorota Kądziołka, rzecznik prasowy komendanta Karpackiego Straży Granicznej, czworonożna funkcjonariuszka uczestniczyła też często w pokazach tresury psów służbowych, promując pozytywny wizerunek Straży Granicznej.

Na co dzień, zarówno w służbie, jak i poza nią, towarzyszy jej Stanisław - przewodnik psa służbowego z Placówki SG w Zakopanem, która współtworzy Karpacki Oddział Straży Granicznej. Czas poza służbą Basia spędza w domu przewodnika, gdzie jest traktowana jak jeden z domowników. W końcu - jak piszą w metryczce psa strażnicy - ma on przyjacielskie usposobienie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama