Abp Marek Jędraszewski został honorowym przewodniczącym Rady Patronackiej krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Tischnera.
Wyróżnienie nie jest przypadkowe - istniejące od 2004 r. hospicjum pomaga terminalnie chorym dzieciom, inspirując się przesłaniem swojego patrona, a myśl filozoficzna ks. Tischnera jest bliska metropolicie krakowskiemu.
Co ważne, młody ks. Marek Jędraszewski po raz pierwszy pojawił się w Krakowie właśnie za sprawą ks. Józefa Tischnera.
W połowie lat 80. XX wieku ks. prof. Józef Tischner zaprosił ks. Jędraszewskiego, by ten poprowadził wykład monograficzny na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jak później wspominał, przez cały semestr dojeżdżał do Krakowa, chłonąc przy okazji niezwykłą atmosferę miasta.
Z kolei kilka lat później, w czerwcu 1991 r. ks. Marek Jędraszewski obronił na Wydziale Filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie rozprawę habilitacyjną na temat zbieżności i różnic między filozofią Jeana Paula Sartre’a a Emmanuela Levinasa.
Jednym z jej recenzentów był ks. Józef Tischner, który w swej recenzji napisał m. in.: "Książka księdza Marka Jędraszewskiego jest imponującym przedsięwzięciem. Zarówno J.P. Sartre, jak E. Levinas są myślicielami naszego czasu - czasu naznaczonego wojną światową, holocaustem, stalinizmem. Można śmiało powiedzieć, że aby zrozumieć, czym był ten czas, należy prześledzić drogi i bezdroża intelektualne takich myślicieli, jak Sartre i Levinas. Żyjąc w tym samym mniej więcej czasie i napotykając te same mniej więcej problemy, proponowali inne rozwiązania: Sartre ateistyczne, Levinas religijne. A przecież mimo tych różnic wyjściowych, ich drogi zbliżały się i krzyżowały. Byli od siebie zbyt daleko, by ze sobą polemizować. Zarazem jednak byli zbyt blisko niepokoju naszych czasów, by się do siebie nie zbliżać".
Warto dodać, że krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera (najstarsze hospicjum dla dzieci działające w Małopolsce) powstało 7 listopada 2004 r., a założył je Adam Cieśla - fundator i prezes placówki.