Nowy numer 38/2023 Archiwum

Trzy priorytety: rodzina, ojczyzna, Kościół przejdź do galerii

Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej obchodzi 20. rocznicę reaktywacji. Świętowanie zaczęto dziś w papieskich Wadowicach.

Jubileusz rozpoczął się od uroczystej Mszy św. i przyjęcia relikwii św. Jana Pawła II w sobotę w Wadowicach w bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny.

- W tym pięknym czasie dla Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej powinny nam towarzyszyć trzy priorytety: rodzina, ojczyzna, Kościół. Musimy postawić na zgodę, nie dopuszczajmy do niepotrzebnych kłótni czy zwad. Ojczyzna nas potrzebuje - mówił ks. prałat Józef Jakubiec, który stał na czele reaktywacji Akcji Katolickiej w archidiecezji krakowskiej 20 lat temu. On też przewodniczył uroczystej Eucharystii, koncelebrowanej przez kilku kapłanów związanych z AK.

Mszę św. pięknym śpiewem uświetnił chór z krakowskiej parafii Anieli Salawy z Krakowa.

Podczas Eucharystii odbyło się wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II, które będą peregrynować po wszystkich oddziałach AK w archidiecezji krakowskiej. Na zakończenie Eucharystii ks. Józef Jakubiec dokonał uroczystego błogosławieństwa relikwiami, które potem uczcili wierni poprzez ich dotknięcie.

Prezes AK Grażyna Kominek podziękowała wszystkim kapłanom za wspólną modlitwę i obecność. Pozdrowienia skierowała m.in. do ks. Mirosława Dziedzica, obecnego asystenta kościelnego AK, oraz do ks. dr. Jana Bartoszka, który odpowiada za AK w diecezji tarnowskiej. - Współpracujemy z AK w diecezji tarnowskiej, kieleckiej i bielsko-żywieckiej. Na 2 września planujmy spotkanie modlitewno-integracyjne w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie - mówi Grażyna Kominek.

W ramach współpracy z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim AK organizuje 24 marca sesję naukową "Sacrum i profanum polskiej współczesnej rodziny". Weźmie w niej udział m.in. przedstawiciel Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Prezes AK mówi, że rozpoczęcie obchodów jubileuszowych nieprzypadkowo odbywają się w Wadowicach. - Jest to pierwsza "stacja" jubileuszowa, w miejscu, "gdzie wszystko się zaczęło". Św. Jan Paweł II upomniał się o Akcję Katolicką, zabiegał o to, aby ją reaktywować. I to się udało! Przyjechaliśmy do Wadowic, aby za to wszystko podziękować, także św. Janowi Pawłowi i prosić o dalsze łaski - podkreśla G. Kominek.

Jubileuszowi AK będzie towarzyszyć wiele wydarzeń, a obchody zakończą się w katedrze wawelskiej w dniu uroczystości Chrystusa Króla, 26 listopada. Wtedy przypada patronalne święto Akcji Katolickiej.

Obecnie w archidiecezji krakowskiej jest 59 oddziałów AK, do których należy prawie 700 członków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast