Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pierwszy sukces KAS

Krajowa Administracja Skarbowa, która działalność rozpoczęła 1 marca, zatrzymała już kontrabandę o wartości 130 tys. złotych.

Gdyby przejęte towary trafiły na rynek, dla skarbu państwa oznaczałoby to straty w wysokości nawet 220 tys. zł.

Zatrzymanie ponad 170 tys. sztuk papierosów, ponad 40 kg tytoniu oraz 30 litrów alkoholu bez polskich znaków akcyzy było możliwe dzięki dobrej współpracy funkcjonariuszy Pionu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie, Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu oraz policjantów Zarządu Centralnego Biura Śledczego w Rzeszowie. O tej samej porze przeszukali oni bowiem cztery posesje znajdujące się na terenie powiatu wielickiego oraz kilka wytypowanych miejsc na terenie Niepołomic.

Sukces jest o tyle ważny, że tego samego dnia, w którym odbyła się akcja, działalność rozpoczęła Krajowa Administracja Skarbowa, w ramach której powstał Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie z wyspecjalizowanym Pionem Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej.

Utworzenie KAS jest efektem reformy dotychczasowych struktur administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej, która powodowała rozproszenie i powielanie niektórych zadań związanych z pobieraniem podatków i ceł, a podatników zmuszała do wizyt w wielu urzędach, często od siebie oddalonych.

W Małopolsce KAS tworzyć będą Izba Administracji Skarbowej w Krakowie wraz z dotychczasowymi urzędami skarbowymi i Małopolskim Urzędem Skarbowym obsługującym największych przedsiębiorców, Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie z dwoma delegaturami USC w Krakowie i Nowym Sączu oraz sześcioma podległymi oddziałami celnymi. Małopolskiemu USC podlegać będą również OC w Krakowie, OC Port Lotniczy Kraków-Balice, OC w Andrychowie, OC w Chyżnem.

Wszystkie informacje o tym, gdzie należy załatwiać różne sprawy związane z działalnością gospodarczą i płaceniem podatków, można uzyskać w Krajowej Informacji Skarbowej (dzwoniąc pod numer 801 055 055 lub 22 330 03 30). Z kolei szczegółowy wykaz struktury KAS wraz z informacjami, czym zajmują się poszczególne piony, znajdują się na: www.malopolskie.kas.gov.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama