Nowy numer 30/2021 Archiwum

Kapłańskie spotkanie w Kalwarii

Księża naszej archidiecezji będą 18 marca pielgrzymowali do Kalwarii Zebrzydowskiej. Będzie to jednocześnie dzień modlitwy w intencji ofiar pedofilii.

Pielgrzymka kapłanów rozpocznie się nabożeństwem pokutnym przed Najświętszym Sakramentem, które poprowadzi bp Grzegorz Ryś. Księża wysłuchają także konferencji o aktualności objawień fatimskich - prelekcję wygłosi ks. Krzysztof Czapla SAC z Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem. Następnie uczestnicy spotkania odprawią Mszę św., której będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali wszyscy kapłani diecezjalni oraz zakonni, posługujący w archidiecezji.

Dlaczego właśnie Kalwaria Zebrzydowska? Bp Damian Muskus OFM, który był m.in. kustoszem kalwaryjskiego sanktuarium, podkreśla, że to nawiązanie do pielgrzymek księży z czasów, gdy arcybiskupem krakowskim był Karol Wojtyła. To właśnie tam w 1973 roku kard. Wojtyła rozpoczął wraz z kapłanami obchody Roku Świętego, a trzy lata później dokonał tam uroczystego aktu zawierzenia wszystkich księży Matce Bożej Kalwaryjskiej.

Biskup Muskus przypomina słowa przyszłego papieża: "Pragnąłem bardzo, ażebyście znowu spotkali się tutaj, w domu naszej Matki. Wiele jest tych domów w naszej archidiecezji, ale ten wydaje się szczególnie nasz". - W roku 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie wracamy do tradycji pielgrzymek kapłańskich do gościnnego domu Matki - mówi bp Damian.

18 marca będzie także w archidiecezji krakowskiej dniem modlitwy i pokuty w intencji ofiar pedofilii. Abp Jędraszewski podkreśla, że także z tego względu Kalwaria Zebrzydowska będzie wyjątkowo dobrym miejscem na kapłańskie spotkanie. - Dobrze jest takie bolesne sprawy przeżywać razem z Matką - podkreśla metropolita krakowski. Dodaje, że będzie to czas modlitwy również w intencji Kościoła. - Nigdy nie dość tej modlitwy, nigdy nie dość żalu, przepraszania, ale także refleksji, by nigdy więcej do takich złych czynów nie doszło - zaznacza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama