Nowy numer 24/2018 Archiwum

Drążą tunel na nową zakopiankę

To kolejny etap prac na na odcinku S7 Lubień-Rabka Zdrój.

Drążenie mierzącego ponad 2 km tunelu pod górą Mały Luboń, pomiędzy Naprawą a Skomielną Białą, rozpoczęło się w poniedziałek 6 marca. Ze względów technologicznych i dla bezpieczeństwa wykonywanych robót dopuszczone są prace w ruchu ciągłym, czyli 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Nad daszkiem przy wejściu do tunelu wykonawcy umieścili kapliczkę ze św. Barbarą, patronką górników, której podobizna została poświęcona 4 grudnia 2016 roku. Budowa tunelu jest bowiem działaniem górniczym. Druga taka kapliczka znajdzie się przy drugim wylocie budowanego tunelu.

Cały proces drążenia i zabezpieczania wyrobiska będzie się składał z kilku etapów. Ze względu na budowę geologiczną, drążenie nie będzie wykonywane całym przekrojem tunelu, aby nie osłabić górotworu. W zależności od twardości skał w różnych miejscach tunelu zastosowane zostaną młoty hydrauliczne, dziobaki, wiertła, materiały wybuchowe, głowice skrawające.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wykonywanie robót bez przerw i postojów wiąże się z występowaniem w górze naprężeń i odkształceń. Będą one jednak na bieżąco monitorowane.

Dwukomorowy tunel będzie miał dokładnie 2,06 km długości i będzie stanowił 12,3 proc. całego, 17-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 pomiędzy Lubniem i Chabówką.

- Dwukomorowy oznacza, że tak naprawdę powstaną dwa równoległe tunele i w każdym z nich będzie się odbywał ruch w jednym kierunku. Trzeba więc wydrążyć ponad 4 km otworów w górze Mały Luboń. Obydwie nitki tunelu będą wyposażone w wentylację oraz wszystkie niezbędne dla bezpieczeństwa ruchu urządzenia, włącznie z wyjściami awaryjnymi - tłumaczy Iwona Mikrut z GDDKiA.

Zakończenie drążenia tunelu planowane jest pod koniec 2019 roku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma