Nowy numer 30/2021 Archiwum

Teologia nie tylko przy biurku

70 młodych pasjonatów liturgii zebrało się w sobotę przed południem w krakowskim seminarium duchownym na finale IV Archidiecezjalnego Konkursu Wiedzy Liturgicznej.

Jak tłumaczą organizatorzy, konkurs ma promować wiedzę na temat liturgii wśród młodzieży katolickiej i dzielenie się fascynacją liturgią. Cieszy się on coraz większą popularnością - w tym roku wzięły w nim udział 373 osoby z 6 diecezji. Ten wynik niemal czterokrotnie przewyższa frekwencję z poprzednich lat. Tematem tegorocznej edycji konkursu była wspólnota wiary.

Ksiądz Michał Leśniak, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie i współorganizator konkursu, na początku spotkania życzył uczestnikom, aby przyswojone przez nich treści zostały wprowadzone w życie i przybliżały ich do świętości.

- Rozwój intelektualny ma prowadzić do coraz lepszego przeżywania spotkania z Misterium Boga. Nie chodzi nam więc jedynie o uprawianie teologii przy biurku. Chcemy podkreślić, że liturgia jest celebrowana właściwie tylko wtedy, gdy przeżywamy ją całym sobą. Pomaga nam w tym odpowiednio dobrana bibliografia - mówił kleryk Michała Tucznio, jeden z organizatorów konkursu.

Wielu uczestników podkreślało, że ich zainteresowanie liturgią zrodziło się na spotkaniach oazowych, kursach ceremoniarzy parafialnych i lektorskich. Remigiusz z Krzeszowic mówił, że zdobytej wiedzy nie wykorzysta tylko na konkursie, ale będzie ją przekazywał właśnie w swojej wspólnocie.

Uczestnicy konkursu liturgicznego mieli także możliwość zwiedzenia seminarium. Jak zaznaczył rektor ks. prof. Krzysztof Gryz, seminarium jest miejscem wyjątkowym, bo tam przygotowują się do swej posługi księża, których najważniejszą misją jest sprawowanie liturgii. Prosił on o modlitwę za kapłanów posługujących w archidiecezji krakowskiej oraz o nowe powołania do służby Bożej.


Laureaci IV Archidiecezjalnego Konkursu Wiedzy Liturgicznej:

Kategoria wiekowa - starsi:

  • I miejsce: Filip Synowiec
  • II miejsce: Tomasz Matyszczyk
  • III miejsce: Remigiusz Kucharski

Kategoria wiekowa - młodsi:

  • I miejsce: Marcin Pabisiak
  • II miejsce: Paweł Chalcarz
  • III miejsce: Daniel Czerniawski
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama