Nowy numer 30/2021 Archiwum

21 i 10 km dla innych

Prawie 5 tys. osób weźmie 19 marca udział w 14. Krakowskim Półmaratonie Marzanny i 3. Krakowskim Biegu z Dystansem dla Małych Serc. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na zakup sprzętu do ratowania dzieci z wadami serca.

Trasa Półmaratonu Marzanny będzie biegła bulwarami wiślanymi, niedaleko Wawelu, i urokliwymi zaułkami Starego Miasta. - Warto sprawdzić swoją kondycję po zimie i dobrze rozpocząć nowy sezon. Zaawansowanych biegaczy zapraszamy na odcinek 21-kilometrowy, a początkujących - na bieg "Dla Małych Serc", którego trasa wynosi 10 km - zachęca Kamil Wojtas, prezes KKB "Dystans", organizator imprezy.

W tym roku charytatywnym celem biegaczy będzie zakup nowego aparatu do nieinwazyjnego wspomagania oddechowego na oddział kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. To sprzęt, który stosuje się u noworodków i niemowlaków m.in. po operacji serca. Umożliwia on skuteczną tlenoterapię za pomocą rurki wpiętej pod nosem, bez konieczności intubacji dziecka. Organizatorzy chcieliby również, aby przy łóżkach małych pacjentów pojawiły się nowe pompy strzykawkowe, które precyzyjnie dawkują leki.

- Kilkadziesiąt lat temu przy łóżku pacjenta stał stojak z butelką, z której sączyła się kroplówka. Dziś dziecko po operacji podłączone jest do kilku automatycznych pomp, kardiomonitora, pulsoksymetru i innej wysokospecjalistycznej aparatury. Możliwości leczenia się zwiększają, ale jednocześnie diametralnie zwiększają się koszty. Każda inicjatywa, która wspiera szpital w wymianie sprzętu, jest godna pochwały - wyjaśnia dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

14. Krakowski Półmaraton Marzanny rozpocznie się w niedzielę 19 marca o godz. 11. Półmaraton wystartuje z Błoń (Cichy Kącik), a bieg na 10 km - z bulwarów wiślanych (poniżej kościoła na Skałce, naprzeciwko dawnego hotelu "Forum").

Na trasę wybiegnie także specjalna drużyna skompletowana przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Biegnąca pod hasłem: "Ulica dobra do biegania, nie do mieszkania" ekipa będzie w tym roku wyjątkowo liczna (aż 93 biegaczy). Jak wyjaśniają pracownicy Dzieła, "biegowa inicjatywa ma dwa główne cele: zwrócić uwagę kibiców, zawodników i przechodniów na problem, jakim jest bezdomność oraz pokazać osobom bez domu, że pomimo końca zimy nadal dostrzegamy ich potrzeby i problemy, z jakimi się borykają".

- W wiadomościach od kandydatów czytaliśmy wiele miłych słów: że biegną już po raz kolejny, że świetna inicjatywa. Pytają też, jak inaczej można pomóc Dziełu - mówi Ewa Korbut, koordynator akcji.

Biegaczy z drużyny Dzieła Pomocy wyróżniać będą koszulki z hasłem, których wzór przygotowany został specjalnie na tę edycję biegu. Każdy z zawodników dostanie także upominek od osób bezdomnych - uczestnicy grupy wsparcia "Loretanin" od kilku tygodni przygotowują własnoręcznie robione medale.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama