Już w najbliższy czwartek odbędą się pierwsze "Dialogi u św. Anny" z abp. Markiem Jędraszewskim.
Archidiecezja krakowska we wtorek 21 marca oficjalnie otwarła swój kanał na YouTube, a zainaugurowała go, publikując pierwszy film - zaproszenie metropolity krakowskiego na "Dialogi u św. Anny".
"Nie ma nic lepszego w człowieku niż zdrowy, dobry umysł" - mówi w nim na wstępie abp Jędraszewski i wyjaśnia, że ta sentencja widnieje na domu Jana Długosza przy ul. Kanoniczej.
"Właśnie od tego napisu, tak bardzo ważnego, zaczął swoje przemówienie w kolegiacie św. Anny Jan Paweł II. Było to niemal 20 lat temu, 20 czerwca 1997 r. Zdawał on sobie doskonale sprawę, czym jest uniwersytet i jakie jest jego miejsce w życiu umysłowym i duchowym całych społeczności narodów" - przypomina metropolita i dodaje, że to przemówienie miało szczególny wyraz dlatego, że wtedy obchodzono uroczystość 600-lecia Fundacji św. Jadwigi Królowej, dzięki której powstał wydział teologiczny. "W konsekwencji Akademia Krakowska mogła stać się pełnoprawnym uniwersytetem pośród innych wielkich uniwersytetów ówczesnej Europy" - zaznacza, tłumacząc, że "Dialogi u św. Anny" będą zarówno nawiązywały do tej wielkiej tradycji kształcenia dobrych umysłów na uniwersytecie, jak i do tego, że te umysły często pogłębiały swoje horyzonty i ducha, niekiedy na modlitwie w kolegiacie św. Anny.
Pierwsze "Dialogi" z abp. Jędraszewskim odbędą się tam już niedługo - w czwartek 23 marca wieczorem. Rozpoczną się Mszą św., po której zaplanowano spotkanie. Metropolita będzie wtedy tłumaczył jego uczestnikom, kim jest biskup, po co w Kościele istnieje hierarchia, jaka jest rola tego, który z woli Ojca Świętego jest głową tego Kościoła.
"Ta tematyka jest ważna również dlatego, że dotyczy inauguracji mojej posługi pasterskiej w Kościele krakowskim. Jestem tutaj zaledwie niecałe 8 tygodni, dlatego spotkanie będzie też formą autoprezentacji. Przede wszystkim będzie jednak wymianą myśli służącą zrozumieniu, czym jest Kościół, kim jesteśmy w tym Kościele, jakie jest miejsce w nim i rola biskupa w odniesieniu do wszystkich, którzy zostali powierzeni jego pasterskiej trosce" - wyjaśnia pomysłodawca "Dialogów" i zaprasza do kolegiaty św. Anny nie tylko mieszkańców Krakowa i całej archidiecezji, ale także tych, którzy chcą przyjechać z innych zakątków Polski.