Nowy numer 29/2021 Archiwum

Wielkie zmiany w centrum Zakopanego

Ścieżki rowerowe, nowe alejki dla pieszych i wkomponowane w teren toalety publiczne - to niektóre z nowości, jakie powstaną na Dolnej Równi Krupowej.

Prace, na które zakopiański Urząd Miasta zdobył ponad 5 mln zł dofinansowania z unijnego Funduszu Spójności, rozpoczną się już za kilka dni.

Rówień Krupowa od ponad wieku jest miejscem szczególnym na mapie Zakopanego. Już na początku ub. stulecia wybudowano na niej istniejące do dziś ścieżki spacerowe, by w ten sposób uchronić łąkę przed zabudową. W dwudziestoleciu międzywojennym na Równi powstały stadiony sportowe, a w latach 30. XX wieku na dolnej części zaczęto organizować także spektakle Opery Górskiej.

Obecnie ten zielony teren w sercu miasta, wpisany na listę zabytków, wymaga odnowy i przystosowania do organizowanych na niej imprez. - Chcemy tak zmienić tę przestrzeń, by stała się przede wszystkim miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców oraz turystów. Pierwszy etap będzie zrealizowany w tym roku i obejmuje Dolną Rówień Krupową. W kolejnym etapie planujemy równie kompleksową odnowę Górnej Równi z wybudowaniem na niej m.in. wielofunkcyjnego boiska i siłowni zewnętrznej. Całej inwestycji będzie przyświecać hasło: "Rówień Krupowa odNowa" - mówi Wiktor Łukaszczyk, wiceburmistrz Zakopanego.

Na Dolnej Równi Krupowej wyremontowane zostaną wszystkie istniejące alejki dla pieszych, powstaną też nowe - w miejscach najbardziej wydeptanych, którymi od lat wiedzie wygodny skrót. Pojawią się nowe ławki z oparciami, przy których z myślą o osobach poruszających się na wózkach zaprojektowane zostało wyłożone kostką miejsce. Będzie też można bez problemu ustawić tu dziecięcy wózek. Koło głównych alejek powstaną asfaltowe ścieżki rowerowe o szerokości 2 m. By zapewnić cyklistom miejsce odpoczynku, na Równi zlokalizowanych zostanie sześć bike stopów, czyli zatoczek ze stojakami na rowery i ławkami.

Cały teren Dolnej Równi Krupowej oświetlony będzie po zmroku energooszczędnymi lampami ledowymi, zaś ruchome kamery - podłączone do miejskiego sytemu monitoringu - pomogą zadbać o bezpieczeństwo.

Duża część prac koncentrować się będzie na pielęgnacji i uzupełnieniu zieleni. Zasadzone od strony ul. Kościuszki i al. 3 Maja żywopłoty będą chronić przed hałasem i spalinami, zaś żywopłot przy os. Słoneczna pomoże oddzielić część ogólnodostępną od mieszkalnej. Pod kątem organizowanych na Dolnej Równi imprez na prawie całym obszarze wymieniona zostanie trawa na taką, która jest odporna na rozdeptywanie.

W dolnej części Równi, koło ronda Solidarności, powstaną także toalety publiczne. Budynek został tak pomyślany, by jak najlepiej wkomponować się w otoczenie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama